Facebook Google+ Twitter

"Świat musi mieć sens", czyli rozmowa z arcybiskupem Życińskim

W najnowszym opublikowanym pośmiertnie wywiadzie abp Józef Życiński wypowiada się na temat Kościoła i Polski. Opowiada też o swoim życiu i niełatwej posłudze księdza naukowca.

"Świat musi mieć sens. Przerwana rozmowa arcybiskupa Józefa Życińskiego i Aleksandry Klich" / Fot. Okładka książkiOstatnio, choć pośmiertnie (zmarł 10 lutego 2011 w Watykanie), przemówił znów arcybiskup Józef Życiński. W sprzedaży dostępny jest bowiem zapis rozmowy z byłym metropolitą lubelskim, którą przeprowadziła dziennikarka Aleksandra Klich.

Nie unikał trudnych tematów


Abp Życiński zawsze zabierał głos nie tylko w sprawach związanych jedynie z teologią Kościoła, ale wielokrotnie komentował i tłumaczył wydarzenia społeczne czy problemy etyczne w świetle nauki katolickiej. Nie zabrakło w nauczaniu duchownego rzetelnego wytłumaczenia stanowiska instytucji kościelnej wobec antykoncepcji, aborcji, związków homoseksualnych czy in vitro. Ważna jest również ocena sytuacji, w jakiej powoli znajduje się Kościół. Na pytanie dziennikarki: „Liczy się ksiądz z tym, że za kilka lat w kościołach będzie jeszcze mniej ludzi?”, arcybiskup odpowiada: „Ja nie tylko liczę się z tym, ja wiem, że tak będzie. Trzeba jednak tę sytuację traktować jako wyzwanie, a nie biadolić, że nadciąga apokalipsa”. Duchowny, kontynuując swoją myśl, mówi, że choć dziś wielu ludzi przestało odczuwać potrzebę wiary w Boga, bycia we wspólnocie Kościoła, to jednak wielu potrzebuje odczuwać wiarę w Boga.
Według oceny arcybiskupa nie jest tak, że jeśli katolik już nie chodzi do kościoła, to zatracił całkowicie kontakt czy chęć kontaktu ze wspólnotą. „Ci ludzie, którzy w niedzielę nie idą do kościoła, dają datki na katolickie organizacje charytatywne. To znaczy, że zachowali poczucie wspólnoty i tę wspólnotę da się odbudować. To bardzo ważna apostolska, przepojona nadzieją postawa biskupa.

Arcybiskup Józef Życiński był wybitnym filozofem / Fot. Sławek, CC 2.0 / Wikipedia„Świat musi mieć sens” jest dobrą lekturą na czas Wielkiego Postu. Myślę, że pewne odejście od Boga, wartości chrześcijańskich, zanegowania ich i pójścia zlaicyzowaną drogą jest widoczne szczególnie teraz. Jakże wielu z nas nie potrafi odnaleźć się w rzeczywistości, która wymaga rozpoczęcia pokuty od siebie (czego symbolem jest choćby posypanie głowy popiołem) i oderwanie się na moment od świata, który sens całego swojego istnienia chce znaleźć w konsumpcji. Człowiek nie może uciec od tematów trudnych. Arcybiskup ich nie unikał. Jego zdaniem "Internet będzie taki, jaki sobie stworzymy", "bez cierpienia nie ma życia, "kryzys wyzwala z przywiązania do pieniędzy", uwrażliwia na potrzeby innych, odbudowuje wspólnotę", a "parytet to najprostszy sposób uciszenia męskich sumień".

Przyznam, że często nie zgadzałem się z arcybiskupem Życińskim, który z dużymi emocjami oceniał bieżące wydarzenia polityczne. Czasami za bardzo angażował się po jednej stronie sporu. Po jego śmierci jednak zacząłem odkrywać pełne chrześcijańskiej wrażliwości na każdego człowieka, niezależnie od wyznawanej religii czy światopoglądu, rozważania; eseje. Bliższa mi była bardziej metapolityczna, ogólna ocena procesów polityczno-społecznych, bez wskazywania na konkretne partie czy polityków. „Dziś zwycięża indywidualizm ambicji, łączy nas tylko wyścig szczurów. W ojczyźnie Solidarności szczególnie boli znak poczucia solidarności społecznej, jej miejsce nierzadko zajmuje agresja”. Jakże ważna to i aktualna ocena.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

puchacz
  • puchacz
  • 05.03.2012 16:44

stanowia kanon polityki społecznej kościoła... no z tym to niezupełnie bym sie zgodził za dobrze by było ...biskup życiński był jedna z najjaśniejszych postaci kościoła który umiał pogodzić wiare i rozum a właściwie uważał to za jednoczesną dwoistość stworzenia , cieszy ze są jeszcze hierarchowie kośćioła takiej wspólnoty choć oczywiście nie wszyscy .... nie chce wymieniać negatywnych postaci..

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jacek Malicki
  • Jacek Malicki
  • 05.03.2012 11:28

Przemku. Artykuł ciekawy, słowa arcybiskupa Życińskiego aktualne i będą dalej takiej, gdyż stanowią kanon polityki społecznej Kościoła w naszym kraju.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, ważne to słowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.