Facebook Google+ Twitter

Świat muzułmański hucznie obchodzi koniec Ramadanu

Podobnie jak wszyscy muzułmanie na świecie, Indonezyjczycy odliczają godziny do dzisiejszych uroczystych obchodów końca Ramadanu i następujących po nim świąt Idul Fitri 1432.

Parada Kończąca Ramadan - dzieci / Fot. Piotr ŚmieszekJak świat muzułmański długi i szeroki dziś po raz ostatni zawyją syreny oznajmiające zachód słońca, tożsame z rytuałem łamania postu po całodziennej absolutnej głodówce.

Po miesiącu intensywniejszych niż zwykle modlitw, przestrzeganiu postu w trakcie dnia i nocnych posiłkach regeneracyjnych rozpoczną się trwające 3 dni najważniejsze święta dla wyznawców Allaha na całym globie.

Rozpoczynające się jutro, już po raz 1432 święta Idul Fitri podobnie jak chrześcijańskie Boże Narodzenie są czasem radosnym i polegają między innymi na wręczaniu sobie prezentów, wzajemnych rodzinnych odwiedzinach i składaniu tradycyjnych życzeń Selamat Idul Fitri w całej Azji południowo-wschodniej lub Idul Mubarak w krajach arabskich.

Zanim jednak to nastąpi, dziś wieczorem zaraz po zachodzie słońca ulicami Casablanki, Trypolisu, Kairu, Kabulu, Teheranu czy Yogyakarty przejdą uroczyste parady, którym towarzyszyć będą dorównujące noworocznym, pokazy sztucznych ogni. Ten swoisty islamski karnawał swym rozmachem porównywalny jest jedynie do parad na ulicach Rio de Janeiro, z tą tylko różnicą, że obywa się bez alkoholu, choć z pewnością trochę pruderyjnie.


Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

bombka dla PO
  • bombka dla PO
  • 13.09.2011 21:30

A na drzewie zamiast liści będą wisieć islamiści. Żryjcie Koran. To tak w odniesieniu do Nergala...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.