Facebook Google+ Twitter

"Świat nowożytny a kwestia żydowska" - Edgar Morin

Krótki esej o tym, dlaczego dzisiaj słowo "Żyd" jest jednym z najmocniej nacechowanych emocjonalnie określeń człowieka. Trudne problemy ubrane w proste słowa i przykłady Żydów, którzy starali się odnaleźć w swoich czasach.

Świat nowożytny a kwestia żydowska - Edgar Morin. / Fot. Wyd. CzytelnikTysiące słów spływają do nas każdego dnia. Coraz ważniejsza staje się dbałość o to, by przekaz był precyzyjny i poprawny. Kiedy podejmuje się temat powszechnie uznawany za drażliwy owa staranność doprowadzana jest niemal do absurdu.

Spostrzeżenie poczynione przez osobę stojącą po tej drugiej stronie "werbalnej bariery" może stać się wręcz porażające w swojej prostocie i bezkompromisowości.

"Świat nowożytny a kwestia żydowska", to esej, który został napisany swobodnie, przez człowieka, który włożył w jego stworzenie swoje doświadczenie i złość po tym, jak oskarżono go o "apologię terroryzmu i antysemityzmu" we Francji. Żartem wydaje się zatem forma, jaką obrał autor do zaprezentowania swojego stanowiska w niniejszej kwestii. Sam pochodząc z zasymilowanej żydowskiej rodziny, opowiada historię narodu żydowskiego od czasów cesarstwa rzymskiego aż do współczesności.

Z nauczycielską cierpliwością ukazuje kolejne wydarzenia, które jego zdaniem doprowadziły do tego, że dzisiaj słowo "Żyd" ma często określony, negatywny wydźwięk. Podczas lektury odniosłam wrażenie, że historia przyjęła formę wielkiej komedii pomyłek, której finał okazywał się, jak wiemy, tragiczny.

Autor przykłada wielką wagę do ilustrowania historii przykładami osób, Żydów izolujących się, lub starających się za wszelką cenę dostosować do warunków, w jakich przyszło im żyć. Udane i nieudane próby asymilacji, wkład w rozwój ówczesnego świata, cytaty, komentarze...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Pani Barbaro - warto samemu przeczytać i polecić! Chociaż sama z rozmaitym zapałem odnoszę się do książek traktujących o historii, ta jednak jest jedną z lepszych, na jakie trafiłam. Czytałam ją zdecydowanie wolniej niż inne książki ostatnimi czasy, ale to dlatego, że można w niej..."rozsmakować się". Tak, jest to soczysta lektura :)
Tytuł oryginału francuskiego: Le Monde moderne et la question juive, Le Seuil, 2006; ISBN 2020907453.
Szanowny Grzehu: książka rozprawia się na wiele różnych sposobów ze słowem "Żyd". Warto poznać! Osobiście najbardziej spodobała mi się końcówka - podsumowanie całej wiedzy, jaką zdobywamy w czasie lektury w postaci artykułu, który enumeratywnie wymienia tzw. sprawy proste i sprawy złożone w relacjach "Izrael - Palestyna".

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 12.08.2010 15:40

Grzeh odkrył, że najwięcej kłopotu z słowem żyd mają osoby, które uznały za swojego Pana Jezusa, o którym napisano na krzyżu w trzech językach: Jezus Król Żydów ponieważ według tworzonej przez niego filozofii Wiedzyzmu jak kto kogoś przezywa tak się właśnie nazywa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

DZięki za zwrócenie uwagi na tę pozycję. Chyba, a właściwie warto po nią siegnąć i polecić innym. Mam prośbę, pytanie. : Jaki jest oryginalny tytuł książki ? i kto jest pierwszym wydawcą ? Dziękuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.