Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

184 miejsce

Świat programowania stoi przed Tobą otworem!

Na dźwięk słowa programowanie u niektórych zaczyna mocniej bić serce. W wyobraźni wirują szklane wieżowce i nowoczesne środowisko pracy. IT to zarazem jedna z nielicznych branż oferujących możliwość pracy zdalnej oraz wysokich zarobków.

Maciej Aniserowicz / Fot. Maciej AniserowiczMożemy realizować powierzone zadania niemal z każdego miejsca na Ziemi, wygrzewając się w słońcu na egzotycznej plaży i popijając orzeźwiające koktajle. A jedyne co nas ogranicza to zasięg Internetu – komentuje Maciej Aniserowicz, jeden z najpopularniejszych blogerów w Polsce.

Najważniejszy pierwszy krok
Zapotrzebowanie na dobrych programistów nie maleje. Jednak jak awansować do pierwszej ligi? Jak zdobyć doświadczenie już w trakcie nauki? Wreszcie jak zaistnieć w świecie nowych technologii? Wyższe wykształcenie, nawet to najlepsze, to nie wszystko. Nikt nie nauczy nas kodowania, jeżeli my sami nie będziemy tego chcieć. Studia są ważną intelektualną przygodą, jednak to nie wiedza programistyczna jest ich głównym atutem. – Uczelnia daje ogromne możliwości wejścia
w środowisko IT. Liczne organizacje studenckie, koła naukowe i konferencje są miejscami, na których nie może zabraknąć ambitnego studenta. Aktywny udział w takich działaniach pozwala wybić się spośród tysięcy absolwentów oraz zawrzeć znajomości determinujące naszą przyszłą karierę
– zauważa Maciej Aniserowicz, jeden z najpopularniejszych blogerów programistycznych w Polsce. Tak naprawdę niewiele trzeba, aby się wyróżnić. Własny hobbystyczny projekt, prowadzenie bloga czy występowanie na studenckich konferencjach zapewnią nam świetny start w branży po zakończeniu nauki. Ciekawym i inspirującym rodzajem aktywności w świecie programowania jest możliwość udziału w licznych konkursach przygotowywanych przez firmy oraz specjalistów odziałujących na wydarzenia w branży IT. Jedną z takich szans jest udział w organizowanym przez Macieja Aniserowicza konkursie programistycznym Daj się poznać. – Konkurs jest platformą, dzięki której studenci na równi z programistycznymi seniorami zyskują rozpoznawalność w środowisku.
To pozwala im bardziej świadomie i w szybszym tempie rozwijać własną karierę
– wyjaśnia Maciej Aniserowicz.

Zagraniczne szlify
Wymiana studencka to ogromna szansa na rozwój. Każdy powinien rozważyć wzięcie udziału w takim przedsięwzięciu. Wyjazd za granicę pozwala spojrzeć na edukację i przyszłą karierę z szerszej perspektywy, porównać swoje umiejętności na tle studentów z innych krajów. Każda taka podróż poszerza horyzonty, a także pozwala nabrać dystansu do siebie i swojej pracy. – Spędziłem rok w Danii i szczerze mówiąc, pozwoliło mi to bardzo podbudować swoje ego. Wszyscy Polacy zobaczyli, że na tle innych narodowości jesteśmy po prostu bardzo dobrzy. Konieczność znalezienia duńskiej firmy chętnej zlecić nam wykonanie jakiegoś projektu i późniejsza jego realizacja w międzynarodowym zespole znacznie wzbogaciła moje ówczesne branżowe doświadczenia – przekonuje Maciej Aniserowicz. Nie jest tajemnicą, że od uczestników programu Erasmus, nie wymaga się tyle, ile od stacjonarnych studentów. Warto wykorzystać ten czas ambitnie.
Dwa semestry spędzone poza krajem mogą pozwolić na odkrycie w sobie programistycznego eksperta. Pomiędzy nauką, imprezami, można również zweryfikować umiejętności i nawiązać kontakty, które zaprocentują po latach. Planując wyjazd powinnyśmy zwrócić uwagę na swoje preferencje kulturowe czy klimatyczne. Jedni wybiorą Danię, inni świadomie Hiszpanię lub Włochy. Miejsce nie ma decydującego znaczenia, ważniejsze jest środowisko zawodowe, w jakim się znajdziemy.

Programistyczny savoir-vivre
Młodym programistom często uderza do głowy woda sodowa. Wyjątkowo dobre zarobki nie zawsze idą w parze z posiadanymi umiejętnościami. Powinniśmy skoncentrować się na ciężkiej pracy i nauczyć cierpliwości. Więc rada numer jeden: nie zadzieraj nosa! I nieustannie doskonal swoje kwalifikacje. Zaczynając prawdziwą przygodę, jaką niewątpliwie jest podróż przez świat nowych technologii, ważne jest, aby stale rozwijać swoje umiejętności. – Programowanie ciągle się zmienia. Powinniśmy ciężko pracować, by dotrzymać mu kroku – podsumowuje Maciej Aniserowicz.

***


Maciej Aniserowicz – jeden z najpopularniejszych blogerów programistycznych w Polsce. Autor najpopularniejszego dev-bloga: devstyle.pl. Twórca podcasta programistycznego: DevTalk. Prelegent na największych polskich konferencjach oraz grupach pasjonackich w całym kraju. Jeden z liderów Białostockiej Grupy .NET oraz współorganizator konferencji Programistok.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.