Facebook Google+ Twitter

"Świat starych dat". Poezja i malarstwo Jagi Rudnickiej

W tym miesiącu ukazała się książka Jagi Rudnickiej pt. „Świat starych dat - poezja i malarstwo”. Jest to zbiór wierszy opatrzonych kolorowymi ilustracjami, obrazami autorki. Tomik ten jest niezwykły, inny niż dzisiejsza współczesna poezja.

Okładka książki / Fot. Isabella Degen Tytuł książki mówi sam za siebie, wiersze Jadwigi Jagi Rudnickiej charakteryzują się mądrością poetyckich metafor oraz tradycyjną formą. Dostrzegamy w nich trzeźwe spojrzenie na własne i cudze odczucia. Autorka z wykształcenia jest teologiem, a z zamiłowania malarką i poetką. Z wierszy tych bije Boży pierwiastek, który staje się inspiracją niezwykłego obrazowania słownych skojarzeń. Jaga Rudnicka dość plastycznie przedstawia swoje spostrzeżenia na temat świata przyrody, Boga i ludzkiego bytu. Może właśnie dlatego, iż jest malarką, przychodzi jej tak łatwo malowanie słowem. Wiersze Jagi Rudnickiej mogą być dla wielu czytelników natchnieniem do poszukiwania sensu życia. W jej poezji jest swoista elegancja, każdy wiersz reprezentuje piękno i mądrość. Autorka nie szuka nowoczesności, nie ulega modzie, wierna jest poezji tradycyjnej, cechującej się harmonią, ma swój rozpoznawalny styl i odwagę wierności samej sobie.

A czym właściwie jest poezja? Jest niewidoczną, ale jakże ważną częścią naszego życia. Poezja jest cząstką duchowości, boryka się z ciągłą niewiedzą, niepewnością i niepokojem. Jest chwilą, kiedy wrażliwy człowiek musi przystanąć, by zachwycić się nagłym olśnieniem i za moment powrócić do zwykłej codzienności. Za pomocą misternych metafor, lirycznych ornamentów pozwala nam, czytelnikom, poznać prawdziwy smak, zapach i barwy tego świata. Każdy poeta jest architektem swoich myśli i odczuć, a jego poezja jest drogą do drugiego człowieka, co więcej, otwiera mu drogę do wszechświata, do Boga. Poezja jest jakby lustrem, każdy w nim może odnaleźć siebie samego ze swymi problemami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Poezja jest w powietrzu Isabello! Przejź się po parku: tyle barwnych kolorów wśród liści!...
Natomiast iTVN przedstawiła wczoraj wieczór "spóściznę religii katolickiej i protestanckiej"; dwaj bracia Dominikanie - jako inkwizytorzy napisali książkę: "Młot czarownic", która treścią i...nienawiścią jest jak "Mein Kampf" Hitlera. I tyleż samo istnień ludzkich kosztowała!

Tyle że... co z tego, że się opisuje wydarzenia wieków XV/ XVI? W imię religii i "boga", karykatur Mahometa - wciąż mordują ludzi, również w czasach dzisiejszych....kobiety, mężczyzn, dzieci, starców!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Naturalnie Andrzeju po części masz rację, aby pisac poezję trzeba mieć potrzebę płynącą z serca, przekazania swych myśli i uczuć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Każda część świata, każdy czasokres życia człowieka ma swojego "Boga". Do tego nie potrzebuję ani studiów teologicznych, ani nawet polonistycznych, czy też germanistycznych, ażeby pisać poezję! Serca -tak!, doświadczenień życiowych - mogą być przydatne, kontaktów z ludźmi i z naturą pur - i już niczego więcej...Teraz tylko pióra gęsiego i arkusza papieru :)) Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.