Facebook Google+ Twitter

Świat tańca współczesnego po raz 18. w Bytomiu

Już 26 czerwca w Bytomiu rozpocznie się XVIII edycja Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej. Impreza zgromadzi wykonawców i nauczycieli tańca z pięciu kontynentów.

Miasto Bytom i Śląski Teatr Tańca zapraszają na XVIII edycję Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej. / Fot. Piotr A.JeleńTegoroczna Konferencja i Festiwal Sztuki Tanecznej stanie się polem do popisu ponad 30 zespołów teatralnych oraz 40 nauczycieli tańca prezentujących 50 technik tanecznych. Będą reprezentantami pięciu kontynentów. W tym roku uczestnicy zaprezentują swój repertuar na Scenie Głównej Śląskiego Teatru Tańca oraz na Scenie Alternatywnej Starej Cechowni Kopalni Rozbark.

Rok 2011 jest jubileuszowym, dwudziestym w istnieniu Śląskiego Teatru Tańca, którego założycielem, choreografem i dyrektorem jest Jacek Łumiński. Jacek Łumiński wespół z ludźmi Teatru oraz ekspertami sztuki tanecznej, m.in. Joanną Szmajdą, Jensem Bierregaradem czy Claudią Jaeshke, jest także odpowiedzialny za dobór spektakli w Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej.

Ubiegłoroczny występ tancerzy Śląskiego Teatru Tańca w spektaklu "La, la land" / Fot. Piotr A.JeleńW wywiadzie udzielonym Łukaszowi Karkoszce dla "Rynku 7", zapytany o historię dwudziestolecia ŚTT Jacek Łumiński skonstatował: "Polski taniec współczesny rozwija się najszybciej na Śląsku. Stąd pochodzi większość pomysłów, większość twórców kształciła się w Śląskim Teatrze Tańca, a dziś jedyna szkoła wyższa tańca współczesnego w Polsce i jedyny w Europie Wydział Teatru Tańca jest w Bytomiu. Niedawno zakończony w Warszawie Kongres Tańca nie mógłby się odbyć, gdyby nie działania edukacyjne i artystyczne Śląskiego Teatru Tańca. Minister Kultury na zakończenie Kongresu jasno i zdecydowanie podkreślił w swojej wypowiedzi, że wszystkie działania podejmowane na Śląsku przez władze we współpracy ze środowiskiem na rzecz rozwoju tańca współczesnego są działaniami wzorcowymi - jest to jak dotąd miejsce dynamicznego rozwoju sztuki tańca, które potrzebuje infrastruktury."

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.