Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świat tańca współczesnego po raz 18. w Bytomiu

Redakcja
Miasto Bytom i Śląski Teatr Tańca zapraszają na XVIII edycję Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej.
Miasto Bytom i Śląski Teatr Tańca zapraszają na XVIII edycję Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej. Piotr A.Jeleń
Już 26 czerwca w Bytomiu rozpocznie się XVIII edycja Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej. Impreza zgromadzi wykonawców i nauczycieli tańca z pięciu kontynentów.

Tegoroczna Konferencja i Festiwal Sztuki Tanecznej stanie się polem do popisu ponad 30 zespołów teatralnych oraz 40 nauczycieli tańca prezentujących 50 technik tanecznych. Będą reprezentantami pięciu kontynentów. W tym roku uczestnicy zaprezentują swój repertuar na Scenie Głównej Śląskiego Teatru Tańca oraz na Scenie Alternatywnej Starej Cechowni Kopalni Rozbark.

Rok 2011 jest jubileuszowym, dwudziestym w istnieniu Śląskiego Teatru Tańca, którego założycielem, choreografem i dyrektorem jest Jacek Łumiński. Jacek Łumiński wespół z ludźmi Teatru oraz ekspertami sztuki tanecznej, m.in. Joanną Szmajdą, Jensem Bierregaradem czy Claudią Jaeshke, jest także odpowiedzialny za dobór spektakli w Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej.

W wywiadzie udzielonym Łukaszowi Karkoszce dla "Rynku 7", zapytany o historię dwudziestolecia ŚTT Jacek Łumiński skonstatował: "Polski taniec współczesny rozwija się najszybciej na Śląsku. Stąd pochodzi większość pomysłów, większość twórców kształciła się w Śląskim Teatrze Tańca, a dziś jedyna szkoła wyższa tańca współczesnego w Polsce i jedyny w Europie Wydział Teatru Tańca jest w Bytomiu. Niedawno zakończony w Warszawie Kongres Tańca nie mógłby się odbyć, gdyby nie działania edukacyjne i artystyczne Śląskiego Teatru Tańca. Minister Kultury na zakończenie Kongresu jasno i zdecydowanie podkreślił w swojej wypowiedzi, że wszystkie działania podejmowane na Śląsku przez władze we współpracy ze środowiskiem na rzecz rozwoju tańca współczesnego są działaniami wzorcowymi - jest to jak dotąd miejsce dynamicznego rozwoju sztuki tańca, które potrzebuje infrastruktury."

Kto zagości na Festiwalu/Konferencji ?

Między innymi zespoły i twórcy Polskiego Teatru Tańca z Poznania, Bałtyckiego Teatru Tańca, Śląskiego Teatru Tańca, a ponadto spośród europejskich wykonawców szwedzki Cullberg Ballet, szwajcarski Compagnie Drift czy austriacki Cie. Off Verticality.

Ze Stanów Zjednoczonych zagości zespół Zvi Gotheinera oraz Laura Peterson Choreography, a Izrael zaprezentują artyści Machol Shalem Dance House. Nie może także zabraknąć wykonawców z Azji, którą reprezentować będą zespoły EDx2 Dance Company i PARK Soon-ho Dance Project z Korei oraz T.H.E. Company z Singapuru.
Po raz pierwszy w historii Konferencji i Tańca powołany został nowy projekt - Europejski Festiwal Tańca Współczesnego. W Festiwalu tym, który jednocześnie odbywać się będzie w Bytomiu i Krakowie, prezentujący się wykonawcy będą chcieli pokazać przemiany zachodzące we współczesnej, europejskiej sztuce tanecznej.
Zobaczymy m.in., Cie. DANS. KIAS z Austrii, I.B.I. Cultura z Włoch, Chantal Gondang Company z Francji, Annę Piotrowską z Polski czy Andreę Miltnerovą z Czech.

26 czerwca - 9 lipca XVIII Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej

Szczegóły: ŚTT

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto