Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1909 miejsce

Świat w którym żyjemy - bieda, głód, choroby, analfabetyzm

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-04-30 10:09

Spojrzenie na takie problemy współczesnego świata jak bieda, głód, analfabetyzm, brak dostępu do zdrowej wody, brak dostępu do opieki medycznej i lekarstw niezbędnych do leczenia malarii, biegunki, ślepoty, głuchoty i wielu chorób.

Dane dotyczące ofiar prześladowania są oszałamiające. Według Martina D. Longa, W XX wieku zginęło za wiarę więcej chrześcijan niż w całym poprzednim okresie historii Kościoła [1] . Według udokumentowanych źródeł historycznych w wiekach I-XIX zginęło za wiarę około 14 milionów osób. W XX wieku ofiar było 26 milionów, co daje około 260 tysięcy rocznie, albo ok. 750 dziennie.

Liczby ofiar prześladowań za wiarę są wstrząsające, jednak statystyki dotyczące ofiar głodu, malarii czy braku dostępu do zdrowej wody są o wiele bardziej przerażające. Tutaj liczba ofiar sięga kilka milionów rocznie. Stron internetowych na ten temat jest mnóstwo i nie wiadomo w końcu, co jest materiałem źródłowym, a co kopiowanym. W pracy nad tym tematem starałem się dotrzeć do danych podawanych przez międzynarodowe organizacje w tym głównie przez Światową Organizację Zdrowia. Spójrzmy po kolei na liczby ofiar ubóstwa i związanych z nim głodu, braku dostępu do zdrowej wody, malarii, biegunki, ślepoty, głuchoty.

Ubóstwo
• Prawie połowa ludności świata – około 3 miliardy – żyje za mniej niż dwa dolary dziennie.
• Prawie miliard ludzi nie potrafi czytać ani napisać swego imienia.
• Miliard dzieci – co drugie dziecko – żyje w ubóstwie. 640 milionów nie ma właściwego dachu nad głową. 400 milionów nie ma dostępu do zdrowej wody. 270 milionów nie ma dostępu do opieki medycznej. 10,6 mln dzieci zmarło w 2003 roku przed osiągnięciem 5 lat (około 29 tysięcy dziennie). [2]

Głód Podopieczni Bractwa Miłosierdzia im. św. Brata Alberta w Lublinie przybyli na Śniadanie Wielkanocne, 7 bm. Do posiłku zasiadło kilkuset najuboższych. / Fot. PAP/Mirosław Trembecki
Według World Food Program (WFP), głodem i niedożywieniem dotkniętych jest około 854 milionów ludzi na świecie [3] . Oznacza to, że co siódma osoba na świecie nie jest dostatecznie odżywiona, aby prowadzić zdrowe i aktywne życie. Niedożywienie jest większym zagrożeniem dla zdrowia na świecie niż AIDS, malaria i gruźlica razem wzięte [4] .

Przez długie tygodnie ofiary niedożywienia muszą żyć przyjmując codziennie dużo mniej niż rekomendowane 2100 kalorii pokarmu, których przeciętnie potrzebuje człowiek aby prowadzić zdrowe życie. Organizm kompensuje braki energii poprzez spowolnienie aktywności fizycznych i mentalnych. Umysł człowieka głodnego nie może się skupić, głodne ciało traci zdolność do inicjatywy, a głodne dziecko traci ochotę do zabawy i nauki. [5]
JM

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (25):

Sortuj komentarze:

Piotr K.
  • Piotr K.
  • 21.11.2010 09:26

Dlatego nie można marnować jedzenia tu apel do centrów handlowych nie wyrzucajcie pożywienia jest wiele potrzebujących to co robi PAH jest świetną ideą oby więcej było takich ludzi

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aborcje w Rosji, a wcześniej w ZSRR - to coś koszmarnego. Średnio radziecka / rosyjska kobieta popełnia ich 7-8. Co się dzieje w sumieniu tych kobiet?
Zbawiennym eskapizmem jest / był ateizm.
Chyba że ktoś im powie, że Pan Bóg przebacza, że Jezus zmarł również za ten grzech.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cóż, tak to jest, kiedy o czymś chcieliby decydować ludzie, których (przynajmniej w teorii) problem nie dotyczy...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.05.2009 22:38

O aborcji nie chcę się wypowiadać, bo chcę spać w nocy. Ale jeśli chodzi o antykoncepcję a raczej przeciwstawianie się zapobieganiu niechcianej ciąży, to gorsze niż kopanie się z koniem, walenie głową w mur i temu podobne nieracjonalne zachowania. Równie dobrze można by zakazać seksu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.05.2009 22:24

Marto nie musisz mi odpowiadać, ja tylko ustosunkowałem się do dopisku autora w dyskusji.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.05.2009 22:12

Świat braterski, nie drapieżny, bez wyzysku i ucisku, przemocy, zrównoważony, współczujący, rozwiązujący wspólnie problemy... Mój Boże... pomarzyć... tylko cud...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zresztą artykuł nie jest autorstwa katolika, a jeśli się nie mylę, protestanci nie maja nic przeciwko antykoncepcji z wyjątkiem środków wczesnoporonnych, które raczej trudno nazwać "zapobiegawczymi...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tomku, aborcje w Rosji nie maja nic wspólnego z katolickim podejściem do antykoncepcji. Kiedy tam byłam w latach osiemdziesiątych, w stolicy praktycznie żadne środki antykoncepcyjne nie były dostępne, zamiast tego Rosjanki dokonywały od kilku do kilkunastu aborcji. Przyczyny były najczęściej natury ekonomicznej. Całą rzecz traktowano bez emocji, jak usunięcie zęba. Przypuszczam, że dziś nie ma problemu z dostępnością takich czy innych specyfików, ale stare nawyki pozostały.
Co do Chinek, zajrzyj tutaj:
http://wyborcza.pl/1,76842,4824036.html
W Indiach mamy do czynienia z selektywna aborcją, również wynikającą z sytuacji ekonomicznej tego kraju.

Komentarz został ukrytyrozwiń

" Problem leży w tym, że wielu ludzi nie chce widzieć w drugim człowieku brata..."

I siostrę Panie Jerzy, i siostrę.
Takie faux pas w XXI wieku ? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Agnieszko, cieszę się, że przeczytała Pani mój tekst. Czytanie Biblii i jej stosowanie przez tych, którzy mają w obfitości takie dobra tego świata jak pokarm i lekarstwa , mogłoby w znacznym stopniu rozwiązać problem chorób i głodu.


1 Jan 3:(17) Jeśli zaś ktoś posiada dobra tego świata, a widzi brata w potrzebie i zamyka przed nim serce swoje, jakże w nim może mieszkać miłość Boża? (18) Dzieci, miłujmy nie słowem ani językiem, lecz czynem i prawdą.

Problem leży w tym, że wielu ludzi nie chce widzieć w drugim człowieku brata, albo w ogóle nie chce słyszeć o tym, co mówi Pismo Święte, a jeśli już je słyszą bądź czytają, to przyjmują tylko to, co jest im wygodne.

Tak, ma Pani rację, czytanie i stosowanie Pisma Świętego rozwiązałoby wiele problemów tego świata. Dzięki za tę cenną uwagę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.