Facebook Google+ Twitter

Świat wart drugiego Asyżu - noworoczne orędzie Benedykta XVI

Pierwszy dzień nowego roku to w Kościele katolickim Dzień Maryi Bożej Rodzicielki. To zarazem Światowy Dzień Pokoju.

 / Fot. EPA/DANILO SCHIAVELLAPo raz pierwszy w nowym roku Benedykt XVI odmówił z pielgrzymami zgromadzonymi na placu św. Piotra Anioł Pański i złożył życzenia wiernym w różnych językach.

„Wolność religijna drogą do pokoju” to tytuł orędzia na Światowy Dzień Pokoju, którego pełny dokument znany był już 8 grudnia minionego roku. W pierwszym dniu 2011 roku papież przypomniał to przesłanie i podkreślał, że wielkie religie są powołane do tego, by nieść radość i pokój całemu światu. – Kto jest na drodze do Boga nie może tego nie czynić – zaznaczył. – Kościół ukazuje w tym dniu Jezusa w ramionach swej Matki, a ten obraz uświadamia wiernym, że pokój jest możliwy jedynie dzięki otwartości serc i mądrości. Ani siła mediów, ani wzrost gospodarczy nie są w stanie tego zapewnić.

Benedykt XVI wezwał chrześcijan, aby w całym świecie dawali świadectwo obecności Chrystusa Księcia Pokoju.

Tekst orędzia "Wolność religijna drogą do pokoju"

Papież przypomniał, że to Jan Paweł II w 1986 roku zainicjował w Asyżu szczególne spotkanie wielkich religii świata. W tym roku przypada 25-lecie tamtego Światowego Dnia Modlitw o Pokój. Benedykt XVI zapowiedział, że w październiku wzorem swego wielkiego poprzednika odbędzie podobną pielgrzymkę do miasta św. Franciszka. Zaprosił na szczyt religijny do Asyżu wszystkich przedstawicieli wielkich religii.

Ciekawostką jest mało znany fakt, że pomysł wspólnych modlitw wymagał zdecydowania, jak w warunkach jednej świątyni odprawiać nabożeństwo przedstawicieli różnych wyznań. Jan Paweł II i Benedykt XVI różnili się pod względem poglądów na sposób zorganizowania przestrzeni modlitwy, tak by zachować doktrynalne różnice, ocalając ich ideę i przesłanie. Tu w grę wchodzą bowiem teologiczne niuanse, które wpływają na ludzką rzeczywistość.

Podejmując ten historyczny gest Jana Pawła II, papież Benedykt prosi do towarzyszenia modlitwą tej sprawie i zaprasza do ponownego spotkania w Asyżu. Planowana pielgrzymka będzie wezwaniem do tego, by religie służyły sprawie pokoju.

Wspomniał, że we Włoszech odbył się tradycyjny marsz pokoju organizowany przez stowarzyszenia PAX Christi i Caritas w Ankonie – mówił, że w tym mieście we wrześniu odbędzie się też Krajowy Kongres Eucharystyczny.

Papież życzył Polakom obecnym w Rzymie i w kraju błogosławionego nowego roku – Niech spełnią się nadzieje i dobre plany, jakie w nim pokładamy. Proszę Maryję Świętą Bożą Rodzicielkę, by uprosiła pokój dla świata – powiedział po polsku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 02.01.2011 17:37

Trzech rzeczy życzę nie tylko Polakom: zdrowia, pokoju wewnętrznego i daru mądrości.

Komentarz został ukrytyrozwiń
link
  • link
  • 01.01.2011 22:24

[ http://www.youtube.com/watch?v=Zhu5LmqH_-g&feature=player_embedded ]

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ja

Niewierzących też zachęcasz?

A w czym i jak ma pomóc modlitwa wszystkich ludzi?

Komentarz został ukrytyrozwiń
ja
  • ja
  • 01.01.2011 18:39

Tyle zła i cierpienia na tym świecie. Modlitwa jednego człowieka (nawet Papieża) nie wystarczy. Dlatego zachęcam wszystkich ludzi do modlitwy w intencji pokoju.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Proszę Maryję Świętą Bożą Rodzicielkę, by uprosiła pokój dla świata"

I tak już od 1935 roku prosi.
Ciekawe, jak on to robi?

Może po niemiecku...?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.