Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świat wart drugiego Asyżu - noworoczne orędzie Benedykta XVI

Aneta M. Krawczyk
Aneta M. Krawczyk
Pierwszy dzień nowego roku to w Kościele katolickim Dzień Maryi Bożej Rodzicielki. To zarazem Światowy Dzień Pokoju.

Po raz pierwszy w nowym roku Benedykt XVI odmówił z pielgrzymami zgromadzonymi na placu św. Piotra Anioł Pański i złożył życzenia wiernym w różnych językach.

„Wolność religijna drogą do pokoju” to tytuł orędzia na Światowy Dzień Pokoju, którego pełny dokument znany był już 8 grudnia minionego roku. W pierwszym dniu 2011 roku papież przypomniał to przesłanie i podkreślał, że wielkie religie są powołane do tego, by nieść radość i pokój całemu światu. – Kto jest na drodze do Boga nie może tego nie czynić – zaznaczył. – Kościół ukazuje w tym dniu Jezusa w ramionach swej Matki, a ten obraz uświadamia wiernym, że pokój jest możliwy jedynie dzięki otwartości serc i mądrości. Ani siła mediów, ani wzrost gospodarczy nie są w stanie tego zapewnić.

Benedykt XVI wezwał chrześcijan, aby w całym świecie dawali świadectwo obecności Chrystusa Księcia Pokoju.

Tekst orędzia "Wolność religijna drogą do pokoju"

Papież przypomniał, że to Jan Paweł II w 1986 roku zainicjował w Asyżu szczególne spotkanie wielkich religii świata. W tym roku przypada 25-lecie tamtego Światowego Dnia Modlitw o Pokój. Benedykt XVI zapowiedział, że w październiku wzorem swego wielkiego poprzednika odbędzie podobną pielgrzymkę do miasta św. Franciszka. Zaprosił na szczyt religijny do Asyżu wszystkich przedstawicieli wielkich religii.

Ciekawostką jest mało znany fakt, że pomysł wspólnych modlitw wymagał zdecydowania, jak w warunkach jednej świątyni odprawiać nabożeństwo przedstawicieli różnych wyznań. Jan Paweł II i Benedykt XVI różnili się pod względem poglądów na sposób zorganizowania przestrzeni modlitwy, tak by zachować doktrynalne różnice, ocalając ich ideę i przesłanie. Tu w grę wchodzą bowiem teologiczne niuanse, które wpływają na ludzką rzeczywistość.

Podejmując ten historyczny gest Jana Pawła II, papież Benedykt prosi do towarzyszenia modlitwą tej sprawie i zaprasza do ponownego spotkania w Asyżu. Planowana pielgrzymka będzie wezwaniem do tego, by religie służyły sprawie pokoju.

Wspomniał, że we Włoszech odbył się tradycyjny marsz pokoju organizowany przez stowarzyszenia PAX Christi i Caritas w Ankonie – mówił, że w tym mieście we wrześniu odbędzie się też Krajowy Kongres Eucharystyczny.

Papież życzył Polakom obecnym w Rzymie i w kraju błogosławionego nowego roku – Niech spełnią się nadzieje i dobre plany, jakie w nim pokładamy. Proszę Maryję Świętą Bożą Rodzicielkę, by uprosiła pokój dla świata – powiedział po polsku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto