Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27726 miejsce

Świat według Natalii

17 września 2011 roku, o godz 18 na terenie Ratusza w Legionowie, odbędzie się ślub warszawskiego Nikifora z Natalią, bohaterką tego artykułu pt. "Świat wg Natalii".

Fotografia Natalii o ps. "Don Kichotka" / Fot. Marek KraussNatalia urodziła się w latach 70. w Nowym Dworze Mazowieckim jako zdrowa dziewczynka. Zamieszkała w pobliżu Nowego Dworu Mazowieckiego, w malutkiej wiosce.

Jej rodzina zajmowała się rolnictwem, a ponieważ matka pracowała w polu, to zostawiała Natalię
pod opieką siostry. Kiedyś siostra zapomniała o konieczności opieki nad Natalią i dziewczynka wypadła z kołyski na betonowe podwórko. Gdy wezwano lekarza, ten stwierdził, że Natalia nabiła sobie tylko guza i nic się nie stało. Wkrótce okazało się, że było zupełnie inaczej.

W część mózgu wbił się odłamek kości, co spowodowało porażenie rąk i nóg. Neurolog ostrzegł jednak, że jeśli dojdzie do operacji to Natalia będzie roślinką. W tej sytuacji mama Natalii zrezygnowała z tej operacji. Natalia była leczona różnymi metodami. Bywały momenty bardzo ciężkie, np. wtedy, gdy rehabilitant rozerwał jej mięśnie. Nagle jej świat zawalił się. Była bliska rezygnacji z życia, ale z pomocą przyszła wiara w Boga.

obraz pt " Swiat wg Natalii " został pomalowany przez Marka Kraussa .foto. Marek Krauss / Fot. marek kraussNatalia, na wózku, kilkakrotnie brała udział w pielgrzymce do Częstochowy, ponieważ miała nadzieję, że wiara w Boga przywróci jej zdrowie. Niestety, zmiany na lepsze nie nastąpiły. W dodatku doszła osteoporoza kręgosłupa i od tego momentu została skazana na łózko i pomoc rodziny, która zaczynała być zmęczona tą sytuacją. Jedna z sióstr powiedziała nawet, że obrzydło jej opiekowanie się Natalią i że ma uraz do wszystkich niepełnosprawnych.

Matka Natalii zmarła. Napięcie pomiędzy siostrami wzrastało. Natalia mogła jeszcze liczyć na pomoc brata, ale gdy i on się rozchorował, postanowiła, że wystąpi o przyznanie jej miejsca w domu opieki społecznej. Gdy tylko znalazła się w najlepszym domu opieki społecznym w Polsce, personel DPS otoczył ją troskliwą opieką. Poznała wspaniałych pensjonariuszy, którzy Natalię potraktowali jak siostrę. W DPS mogłem przywitać Natalię i ja, "Warszawski Nikifor". Nawiązała się pomiędzy nami przyjaźń. Gdy zauważyłem, że Natalia obsługuje komputer, zaproponowałem jej, żeby z pomocą internetu wspierała osoby, które też są skazane do końca życia na leżenie w łóżku i popadły w depresję. Natalia opowiadała mi, że gdyby była zdrowa, to chciałaby pracować jako psycholog, a ponieważ choroba przeszkodziła w tych planach, więc chce pomagać, bo lubi ludzi.

Czytaj koniecznie: Rękopisy Don-Kichotki - warsztat pracy poetyckiej

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.