Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

481 miejsce

Świat wita Nowy Rok! Sprawdź, kto zrobi to najwcześniej, a kto najpóźniej

Od wtorkowego poranka wszyscy będziemy szykować się do zabawy sylwestrowej. Zanim jednak w Polsce wystrzelą korki szampana, zwiastujące rozpoczęcie 2014 roku, spora część świata będzie już odpoczywać po hucznym świętowaniu.

Pokaz sztucznych ogni w Sydney / Fot. By Rob Chandler (NYE 2006 Sydney) [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia CommonsJuż o godzinie 11.00 czasu polskiego Nowy Rok przywitają tradycyjnie mieszkańcy Republiki Kiribati położonej w centralnej części Oceanu Spokojnego. Godzinę później 2013 rok pożegnają na Tonga, a o 13 naszego czasu wyspy Fidżi, Nowa Zelandia, Samoa oraz m.in. baza polarna Amudsena-Scotta na Antarktydzie.

O 14.00 po raz kolejny świetnym pokazem sztucznych ogni świat zadziwią mieszkańcy wschodniej Australii. Tradycyjnie najpiękniej będzie obok gmachu słynnej opery w Sydney.

Dalej, o 16.00, w innym ciekawym miejscu na Ziemi - Tokio - rozlegnie się dźwięk dzwonu, który swoimi 108 uderzeniami symbolizuje oczyszczanie człowieka z jego stu ośmiu niedoskonałości. O 17 otworzone zostaną wszystkie okna i drzwi domów w Pekinie, tak, żeby mogło się do nich dostać szczęście. O dziwo, mimo ogromnego terytorium Chin, w całym państwie obowiązuje jedna strefa czasowa. Sześć godzin przed nami korki wystrzelą między innymi w Tajlandii.

O 21 czasu wschodnioeuropejskiego Nowy Rok przywitają mieszkańcy Moskwy oraz m.in. w Gruzji, Azerbejdżanie i Armenii. O 23.00 rok 2014 pojawi się na terytorium Unii Europejskiej - w Rumunii, Bułgarii, Finlandii, Grecji, krajach nadbałtyckich oraz na Cyprze. Podobnie będzie w Turcji, Egipcie oraz Republice Południowej Afryki. Godzinę później większość państw Europy pożegna stary rok. Polacy bawić się będą na prywatkach, balach lub pod gołym niebem w największych miastach kraju. Ciekawie będzie tradycyjnie w Paryżu oraz Rzymie.

O 1.00 szampan poleje się w Londynie, Lizbonie oraz państwach Afryki Zachodniej. Już o 3.00 zabawa będzie trwać w najlepszej na słynnej brazylijskiej plaży, Copacabanie. Szacuje się, że głośna muzyka skłoni do świętowania około 2,5 miliona osób.

Gdy my będziemy powoli kłaść się spać, o 6.00 Nowy Rok przywita Nowy Jork. Jak zawsze, nowojorczycy będą mogli zobaczyć sylwestrową kulę, której opuszczanie zacznie się 60 sekund przed nadejściem północy. O 9.00 rano czasu polskiego 2014 rok przywita Los Angeles, San Francisco oraz Vancouver, a o 10.00 Alaska.

Ostatnim zamieszkałym terytorium, które pożegna stary rok będzie Honolulu na Hawajach - godzina 11.00 CET. Dalej jest tylko Wyspa Baker, należąca do terytorium USA. Jest ona jednak niezamieszkana. Północ minie tam dopiero o 13.00, 1 stycznia 2014 roku.

Ze swojej strony chciałbym życzyć wszystkim Użytkownikom W24 szczęśliwego Nowego Roku!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.