Facebook Google+ Twitter

Świat zaklęty w liczbach

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-01-05 15:21

Powieść „Mefisto” Johna Banville to świetna wędrówka przez świat opisany za pomocą równań i matematycznych wzorów. Czy dzięki liczbom możemy opisać rzeczywistość i zapanować nad chaosem?

Okładka Książki / Fot. Marek SzymaniakJohn Banville to irlandzki powieściopisarz i dziennikarz, twórca blisko dwudziestu książek oraz zdobywca nagrody Bookera w 2005 roku, za powieść „Morze”. Wydane w Polsce dzieło pisarza z 1986 roku „Mefisto” to opowieść, w której czarna, zła strona ludzkiego życia i społeczeństwa zostaje poddana interpretacji przez głównego bohatera. Gabriel Swan musi wyjść rzeczywistości naprzeciw i skonfrontować swoje dotychczasowe pojęcie o świecie z tym, które z każdą chwilą otwiera się przed nim. Uświadamia on sobie, że cały świat składa się z malutkich części, które dzielą się w nieskończoność tworząc swoje małe podświaty. Dowiaduje się też, że w każdym z nich można odnaleźć tajemnicze symbole tłumaczące sens istnienia.

Znak – wydawca książki w Polsce, określił powieść Banvilla jako „subtelne dotknięcie chaosu” – i tak rzeczywiście jest. Książka jest po trochu filozoficzną rozprawą, bogatą w cenne sentencje, próbującą ogarnąć cywilizacyjny zamęt oraz opowieścią o chłopcu, który tworzy i opisuje swój własny świat wykorzystując matematyczny geniusz.

książka / Fot. Marek SzymaniakW małym miestaczku Gabriela Swana pojawia się troje enigmatycznych gości; posępny pan Kasperl, niema Sophie i zabójczo pewny siebie Felix. Ten niezwykły tercet z łatwością opanowuje młody umysł chłopca, który jest wręcz zafascynowany osobowością przyjezdnych. Są mu tak bliscy, że traktuje ich na równi z bliskimi. Nieznajomi w wraz z swoją wizytą ściągają na miejscowosć niszczącą siłę. Moc, którą dysponują doprowadzi niebawem do wielkiej tragedii w mieście. Teraz bohater uświadamia sobie, że świat jest chaotyczny i rządzi się jedynie przypadkiem. Ta wiedza staje się dla niego wielkim ciężarem, z którym musi nauczyć się od nowa żyć.

Okładka książki - tył. / na zdjęciu autor książki John Benville / Fot. Marek SzymaniakIrlandzki pisarz stworzył prozę najwyższej jakości. „Ból miał swój zapach, mdły, szary, nieco słodkawy. Wyobrażałem go sobie jako mieszankę łupieżu i kału. Po tym właśnie poznawałem swoich towarzyszy w cierpieniu, tych, którym ból towarzyszył nieustannie jak druga widoma jaźń. Była też cisza, jej specyficzna odmiana. Siadywaliśmy w pomieszczeniu zwanym salą rekreacyjną, cała nasza grupka, bezczynnie, nic nie mówiąc, a jednak komunikując się w pewnym sensie, jak uczestnicy seansu spirytualistycznego”.

Siłą jego książki są wspaniałe metafory, pełne zagadkowej symboliki oraz fantazyjna narracja głównego bohatera. Powieść czyta się z wielką ciekawością i przyjemnością z eksploracji kolejnych stron i odkrywania kolejnych metafor. John Banville napisał znakomitą książkę o naszym świecie, pokazując przewrotność wyznawanych przez nas wartości i dojrzewaniu, drodze którą musi przejść każdy z nas, by umieć żyć.

John Banville "Mefisto
Rok wydania: 2008
Format: S6 124x195
Ilość stron: 236
Wydawnictwo: Znak
Cena detaliczna: 34 zł

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Świetna recenzja: zwarta i treściwa. Książkę przeczytam na pewno :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.