Facebook Google+ Twitter

Świat zapisany w obrazach. Trwa Miesiąc Fotografii w Krakowie

Dołącz! - tak brzmi hasło rozpoczętej w środę, 17 maja, jubileuszowej - bo już dziesiątej - edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie. Zdecydowanie nie zabraknie zarówno legend tej sztuki wizualnej, jak i amatorów szukających dopiero swojego miejsca w gronie najlepszych.

Logo tegorocznego Miesiąca Fotografii w Krakowie / Fot. Materiały prasoweNa festiwalowy jubileusz przygotowano specjalną sekcję eksperymentalną, którą współtworzyli polscy animatorzy, artyści i naukowcy pod czujnym okiem znanej krytyk z wysp brytyjskich, Charlotte Cotton (autorki m.in. przewodnika po współczesnej fotografii artystycznej - "Fotografia jako sztuka współczesna"). Czym jest fotografia dzisiaj? Jak się zmienia? Co my robimy z nią, a co ona z nami? Co nam daje, a co odbiera? - między innymi przed takimi pytaniami zostali postawieni autorzy sekcji eksperymentalnej, a to czy sprostali wyzwaniu najlepiej sprawdzić samemu. Wystawę "Fotografia w życiu codziennym" będzie można obejrzeć w Bunkrze Sztuki na ul. Szczepańskiej 3a, aż do ostatniego dnia festiwalu. Ale to nie jedyna specjalna okazja przygotowana z okazji nietuzinkowego jubileuszu jednej z największych nad Wisłą imprez fotograficznych.

Aleksander Rodczenko, Portret matki artysty, 1924 Zbiory Muzeum Moskiewskiego Domu Fotografi ˆ Archiwum A. Rodczenko – W. Stiepanowa ˆ Muzeum Moskiewski Dom Fotografii / Fot. Materiały prasoweJuż w poniedziałek o godz. 18, w krakowskim Muzeum Narodowym odbędzie się wernisaż jednej z gwiazd festiwalu, Aleksandra Rodczenko. Pochodzącego z Rosji malarza, ilustratora, rzeźbiarza, projektanta, a przede wszystkim fotografa z okresu pierwszej połowy ubiegłego wieku. Publiczność z grodu Kraka pozna go pod hasłem "Eksperyment jest naszym obowiązkiem". Na jego zdjęciach nie brakuje tłumów robotników, sportowców czy ludzi na ulicach, co wszystko razem tworzy niesamowity kontrast. Poniedziałkowy wernisaż zakończy wydarzenia weekendu inaugurującego 10. Miesiąc Fotografii w Krakowie. W ostatnią sobotę, m.in. wystartowano z projektem sekcji eksperymentalnej pod czujnym okiem Charlotte Cotton oraz wieczorem swój czas fanom fotografii poświecił Siergiej Bratkow, który zasłynął kontrowersyjnymi zdjęciami z dziećmi w roli głównej. Natomiast niedziela upłynęła pod znakiem jednego z najbardziej cenionych polskich fotografów, Jerzego Lewczyńskiego. Co ciekawe, w krakowskim Muzeum Narodowym zaprezentowano wiele niepokazywanych wcześniej zdjęć artysty.

Ale Miesiąc Fotografii to nie tylko wernisaże, ale także warsztaty poruszające każdy gatunek tej sztuki wizualnej. A wśród nich m.in. "Fotoedycja, czyli jak opowiedzieć interesującą historię", czy jakże teraz modne "Fotografowanie telefonem komórkowym". Festiwalowe punkty są rozsiane po całym mieście, przez co każdy mieszkaniec, nie tylko Krakowa, może skosztować fotograficznej uczty. Do 17 czerwca w ramach festiwalu odbędzie się jeszcze wiele spotkań z twórcami wernisaży i innych wydarzeń towarzyszących. Jednym słowem - DOŁĄCZ!

Oficjalna strona Miesiąca Fotografii w Krakowie

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.