Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28363 miejsce

Świat zapomniał o Haiti, rządy zwlekają z pomocą finansową

Pół roku po tragicznym trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło Haiti, większość państw, które obiecały pieniądze na odbudowę karaibskiego kraju, wciąż nie wysłała tam ani grosza.

Zniszczenia jakich dokonało trzęsienie ziemi w haitańskiej stolicy. / Fot. Logan Abassi, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Haiti_earthquake_damage.jpgSześć miesięcy temu byliśmy świadkami dramatycznych scen, które rozgrywały się na Haiti - pogrążonym w chaosie, niewielkim karaibskim państwie. Cały świat obiegły zdjęcia zniszczonych domów, ulic i niemalże zrównanych z ziemią całych miejscowości. Trzęsienie ziemi o sile 7 stopni w skali Richtera pozbawiło życia blisko 230 tys. osób, kolejnym trzystu tysiącom przyniosło obrażenia, a milionom odebrało niekiedy cały dorobek ich życia.

Świat solidarnie wyraził chęć pomocy Haiti. Do zniszczonej haitańskiej stolicy napływały kolejne transporty z wodą, żywnością, medykamentami, sprzętem medycznym i ratunkowym, najpotrzebniejszymi rzeczami codziennego użytku. Były to jednak tylko i wyłącznie środki doraźne i oczywistym było, że Haiti wymagać będzie długofalowej pomocy, przede wszystkim finansowej, która pozwoliłaby odbudować, zniszczone przez kataklizm, domy.

Na marcowej konferencji poświęconej pomocy dla Haiti, międzynarodowa społeczność obiecała blisko 5 mld 300 mln dol. pomocy. Niestety dziś już wiadomo, że jedynie znikoma część tej sumy trafiła na Haiti.

Haitańczycy czekający na pomoc humanitarną. / Fot. Daniel Barker, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Haitians_in_Port-de-Paix_await_distribution_of_relief_supplies_2010-01-15.jpgNajwięcej obiecała Wenezuela, bo aż 1 mld 320 mln dol., zgodnie z zapowiedziami, miało być przekazane na odbudowę Haiti. Także Stany Zjednoczone zaoferowały ponad miliard dolarów, jednak ani USA, ani Wenezuela, do dziś nie zapłaciły ani jednego centa.

Łącznie, od czasu nowojorskiej konferencji, Haiti otrzymało 506 mln dol. pomocy, z czego 200 mln stanowiły środki przyznane Haiti w ramach międzynarodowej pomocy, jeszcze przed trzęsieniem ziemi, a kolejne 200 mln to pieniądze, które trafiły bezpośrednio do haitańskiego rządu na odbudowę administracji państwowej. Tak więc z 500 mln dol., tylko 100 mln zostało przeznaczonych na realną pomoc dla Haiti.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Wie pan, panie Danielu - były kiedyś takie teorie, stwierdzające, ze głód, powodzie, susze etc. są jak najbardziej w porządku, bo 'redukują' liczbę ludności w krajach Globalnego Południa. Uczyłem się o nich lata temu, jeszcze w 1. klasie liceum i miałem nadzieję, ze już odeszły do lamusa. Jak widać na Pana przykładzie, jeszcze nie.

A na 'mnożenie sie jak króliki' można także pomagać (robi to sporo ngosów), promując sensowną edukacje seksualną (także obalając rożne mity, np. że przy pierwszym razie nie można zajść w ciąże etc.) oraz w razie zapotrzebowania (a taka jest prawie zawsze, to prawda) - antykoncepcję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To, że w chwilę po tragedii o miejscach nią dotkniętych się zapomina, widać niestety nie od dzisiaj. I na pewno wielka szkoda, że równie chętnie jak na pomocy, np. Stany nie oszczędzają na zbrojeniach (w czym nie przeszkadza im kryzys - choć uczciwie trzeba przyznać, że to także sporo miejsc pracy w USA - dla nich b. mocny argument).

I na pewno ngosy odwalają tu kawał dobrej roboty. Pozwalając także w pomoc, nie tylko finansową, włączyć się obywatelom - a wiadomo, obok krytyki zawsze warto jednak próbować coś zdziałać. O możliwościach w tym wypadku pisałem parę słów tutaj link więc nie będę się powtarzał.

Świetnie, że Twój artykuł przypomina ten ważny temat. 5!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Smutne. Świat się nudzi, czekamy na kolejną tragedię...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ile dał Caritas? bo chętnie zbierał datki na pomoc.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.