Facebook Google+ Twitter

Świąteczna gorączka. Jak dzieci mogą pomóc w świątecznych przygotowaniach

Każdy z nas wie, że Boże Narodzenie to nie tylko leniuchowanie, prezenty i pyszności. Okres przedświąteczny jest szczególnie gorący. Porządki, pieczenie, gotowanie... Również dzieci mogą nam pomóc w świątecznych przygotowaniach.

Wszyscy z utęsknieniem czekamy na Święta Bożego Narodzenia. Jest to czas wyczekiwany przez cały rok. Czas, w którym rodzina zbliża się do siebie, poświęca sobie więcej uwagi i ciepła. Dlatego przygotowujemy się do nich długo i starannie, a przygotowań jest naprawdę sporo. Zaangażujmy w nie również nasze dzieci. Nie tylko nauczą się paru nowych rzeczy. Poczują się również dorosłe i potrzebne.

Kartki, karteczki, choineczki...

Zacznijmy od prac plastycznych. Zaproponujmy dziecku zrobienie własnoręcznej kartki świątecznej. Taka kartka nie tylko sprawi dużo radości naszemu maluchowi, ale również zadowoli osobę która ją otrzyma. Będzie to coś oryginalnego i zarazem wyjątkowego. Wytnijmy bombki i / Fot. Petr Kratochvil/ http://publicdomainpictures.net/view-image.php?image=4788&picture=dekoracja-swiateczna-wiszace Świętego Mikołaja z papieru, posypmy kartkę brokatem albo sztucznym śniegiem, a z krepiny zróbmy włosy aniołkowi. Możemy z dzieckiem podzielić się takimi pomysłami, ale jeżeli nasza pociecha jest starsza to na pewno sama sobie poradzi wymyśli coś oryginalnego.
Podobnie jest w przypadku strojenia choinki - dziecko może ustroić ją samodzielnie, albo z naszą pomocą. Ozdoby choinkowe również możemy wykonać wspólnie

Aniołki, aniołeczki i wstążeczki. Jak z dzieckiem ozdobić choinkę

Porządki, porządeczki...

Święta to doskonały czas na przekazanie dzieciom pewnych nawyków i wartości. Ganianie po domu z mopem, szczotką czy odkurzaczem może okazać się nie tylko pomocną, ale i fajną zabawą. Dodatkowo dziecko nauczy się dbania o porządek. Nauka przez zabawę to doskonała Dzieci też lubią sprzątać / Fot. Hardeep Singh/wikimedia commonsmetoda na zachęcenia dziecka do pilnowania porządku, chociażby w swoim pokoju.
Czas porządków przedświątecznych to również okazja do pozbycia się zbędnych rzeczy. Nauczmy nasze dzieci dzielenia się. Nie używane zabawki i za małe ciuszki zapakujmy w paczkę i przekażmy potrzebującym. Może to być, np. Dom Dziecka

Domy Dziecka

Domy Dziecka Warszawa

Szlachetna Paczka

Przy świątecznym pakowaniu paczek dla bardziej potrzebujących możemy dzieciom wytłumaczyć, że Boże Narodzenie to nie tylko branie, ale również dawanie. Weźmy udział w "Świątecznej Zbiórce Żywności". Wytłumaczmy, że niektórzy muszą obchodzić święta skromniej. Dzięki temu dziecko zrozumie, że Boże Narodzenie to nie tylko Święty Mikołaj i prezenty, ale również wzajemna pomoc.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Panie Kazimierzu, uczyć przez zabawę - to i naśladowcy się znajdą ;) Mój starszy syn, choć ma tylko 3 latka, uwielbia biegać z mopem i odkurzaczem, a jak obieram ziemniaczki to największa frajda wrzucić ziemniaka do garnka z wodą i przy okazji ochlapać siebie i mamę ;))

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.12.2010 20:50

Na czasie i zgrabnie napisane. Szkoda, że te oczywiste przykłady nie znajdą zbyt wielu naśladowców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.