Facebook Google+ Twitter

Świątecznie w ostrowieckich placówkach kulturalnych

Animatorzy kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim przygotowali na okres przedświąteczny kilka interesujących propozycji, licząc na to, że mieszkańcy miasta znajdą czas w natłoku przygotowań do Bożego Narodzenia, by z nich skorzystać.

W sobotę, 15 grudnia 2012 roku Miejskie Centrum Kultury zaprasza na galę finałową Roku Jana Rybkowskiego, którą uświetni swoją obecnością znakomita polska aktorka, niezapomniana odtwórczyni roli Baśki w "Panu Wołodyjowskim", Magdalena Zawadzka. Wielka kariera tej artystki rozpoczęła się właśnie od udziału w filmie reżysera wywodzącego się z Ostrowca Świętokrzyskiego. 50 lat temu zagrała ona córkę przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej w "Spotkaniu w Bajce", gdzie partnerowała m.in. swojemu późniejszemu mężowi, Gustawowi Holoubkowi. Podczas gali, która rozpocznie się o godzinie 14 w sali kina Etiuda nastąpi także rozstrzygnięcie konkursu filmowego "Anatol Dyzma - Dulski - reaktywacja", który polegał na nakręceniu przez jego uczestników remake'u wybranej sceny z filmów Jana Rybkowskiego: "Nikodem Dyzma", "Pan Anatol szuka miliona" lub "Dulscy". Wyświetlony zostanie również dokumentalny film przypominający wszystkie wydarzenia w ramach obchodów 100 - lecia urodzin i ćwierćwiecze śmierci reżysera "Chłopów".

Malwina Masternak wystąpi w koncercie "Kolędnicy - wędrownicy". / Fot. Krzysztof KrzakW niedzielę, 16 grudnia br. o godz. 16 MCK i Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Ostrowcu Świętokrzyskim zapraszają na wyjątkowy koncert "Kolędnicy - wędrownicy". W tytułowych rolach wystąpią nauczyciele i uczniowie szkoły muzycznej, Chór Nauczycielski Coro Cantorum, Malwina Masternak, absolwentka PSM i uczestniczka I edycji "Bitwy na głosy" oraz goście specjalni, którzy na co dzień ze śpiewaniem mają raczej mało wspólnego. Na scenie kina Etiuda wystąpią: poseł PiS, Jarosław Rusiecki, radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Grigor Szaginian, Starosta Ostrowiecki, Zdzisław Kałamaga, Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego, Jarosław Wilczyński i ksiądz Paweł Anioł, pomysłodawca Hospicjum im. Jana Pawła II. Koncert poprowadzą natomiast: Ewa Jurkowska - Siwiec, dyrektor PSM I stopnia oraz Jarosław Górczyński, poseł na Sejm RP z ramienia PSL.

Tego samego dnia, o tej samej godzinie w Muzeum Historyczno - Archeologicznym otwarte zostaną dwie wystawy, z których jedna w sposób szczególny dotyczy świąt Bożego Narodzenia. "Bóg się rodzi, moc truchleje... Święta Bożego Narodzenia w niewoli niemieckiej i radzieckiej podczas II wojny światowej" to wystawa poświęcona świętom niezwykle ważnym w kręgu kultury chrześcijańskiej. Ich rodzinny charakter powodował, że w obozach jenieckich był to czas trudny, pełen tęsknoty, wspomnień, wzruszeń i oczekiwań. Ekspozycja pokazuje, w jaki sposób, niezależnie od warunków, jeńcy wojenni, głównie polscy, starali się go przeżyć. Na wystawie zaprezentowane zostaną autentyczne pamiątki bądź ich kopie. Zobaczymy więc oryginalne listy i dokumenty, a także ręcznie wykonywane przez jeńców karty świąteczne. Do aranżacji wystawy użyto zrekonstruowanych elementów wyposażenia baraków jenieckich, w tym między innymi taboretówNa ostrowieckim Rynku podczas Wigilii 2009. / Fot. Krzysztof Krzak obozowych, stołów, manierek i kubków. Całość dopełni żywa choinka ozdobiona przedwojennymi dekoracjami oraz stół wigilijny.
Drugą wystawę, "Miniatury tkackie - przedmioty sztuki", ostrowieckie muzeum przygotowało we współpracy z łódzkim Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Zaprezentowanych zostanie blisko 100 prac z najstarszymi: oranżowym "Rudym kotkiem", miniaturą Hanny Jung, umiejętnie eksponującej urodę tekstylnego włókna oraz ironiczną "Conversation" Stefana Popławskiego, z gobelinowym przetworzeniem fotograficznego kadru z podwójnym portretem przywódców: Edwarda Gierka i Jimiego Cartera na czele.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.