Facebook Google+ Twitter

"Świąteczny" konflikt turecko-francuski. Rzeź Ormian jak Holokaust?

Polityka historyczna wikła w konflikt dwóch członków rodziny NATO - Francję i Turcję.

 / Fot. PAP/EPA/EVRIM AYDINW wigilię wigilii, najbardziej rodzinnych świąt, doszło do poważnego konfliktu pomiędzy dwoma członkami rodziny państw NATO. Rząd Turcji gwałtownie zareagował na przyjętą wczoraj przez francuskie Zgromadzenie Narodowe ustawę o penalizacji ustawy z 2001 r. o uznaniu rzezi Ormian na obszarze imperium osmańskiego w latach 1915-1917.

Tym samym, Francja zrównała rzeź Ormian z Holokaustem. Wydarzenia sprzed 95 lat są jak się okazuje powodem gwałtownych reakcji. Jak informuje Wirtualna Polska, premier Turcji, Recep Tayyip Erdoğan, ostro skrytykował zaistniałą sytuację i oświadczył, że ustawa jest przykładem "polityki opartej na rasizmie, dyskryminacji i ksenofobii" oraz "otwiera ona rany, którym trudno będzie się zabliźnić".

O powadze tureckiej reakcji świadczą posunięcia odwetowe, m.in. odwołano tureckiego ambasadora w Paryżu, ogłoszono wstrzymanie współpracy politycznej, gospodarczej i wojskowej, co skutkuje zakazem m.in. lądowania francuskich samolotów wojskowych i zawijania francuskich okrętów wojennych do tureckich portów.

Premier Turcji nie wykluczył dalszych działań. Zarzucił także prezydentowi Sarkozy'emu instrumentalizowanie historii na potrzeby własnej kampanii wyborczej, a Francuzów oskarżył o ludobójstwo w Algierii.

Zdaniem polityka, w czasach kolonialnych, z winy Francji śmierć poniosło 15 proc. Algierczyków. Sytuacja mało świąteczna... Co na to Charles Aznavour?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Krótki komentarz historyka: http://835126.blog.onet.pl/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.