Facebook Google+ Twitter

Światełko strażnikom Kresów

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-10-26 19:56

W weekend 29-30 października 2011 czekamy na Ciebie pod domem Polonii w Warszawie. Przyjdź i zapal światełko żołnierzom K.O.P., którzy na zawsze zostali na Kresach.

Wystawa "Korpus Ochrony Pogranicza 1924 - 1939"

Fundacja Kresy–Syberia zaprasza do odwiedzania wystawy plenerowej „Korpus Ochrony Pogranicza 1924 – 1939”, dostępnej publicznie w dniach 28 października 2011 – 09 listopada 2011 przed budynkiem „Domu Polonii” w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 64. Uroczyste otwarcie wystawy będzie miało miejsce 28 października 2011 o godzinie 12. Honorowy patronat nad wystawą objął Komendant Główny Straży Granicznej, pan generał brygady Leszek Elas. Na potrzeby naszej wystawy swoje zbiory udostępnili m.in. członkowie Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych oraz Muzeum Polskich Formacji Granicznych, zaś do jej tworzenia zaprosiliśmy zarówno instytucje, jak i pasjonatów, kolekcjonerów oraz rodziny i potomków żołnierzy K.O.P. z całego świata.

Wystawa na 30 planszach opowiada historię Korpusu Ochrony Pogranicza od jego powstania w roku 1924 do kampanii wrześniowej 1939, prezentując blisko 170 zdjęć archiwalnych, niejednokrotnie unikatowych, pochodzących z rozproszonych archiwów prywatnych i udostępnianych publicznie po raz pierwszy. W uroczystości otwarcia wezmą udział m.in. gen. bryg. Leszek Elas, Komendant Główny Straży Granicznej, przedstawiciele Senatu RP, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz instytucji kultury a także przedstawiciele środowisk kresowych i wojskowych.

Otwarciu wystawy 28 października 2011 towarzyszyć będzie prezentacja i wystawa nt współczesnej Straży Granicznej w 20-lecie jej powstania. Po raz pierwszy prezentowane będą również przez Stowarzyszenie Wizna 1939 r. przedmioty osobiste wydobyte z grobu kpt Raginisa podczas jego ekshumacji w bieżącym roku w Wiźnie.

Korpus Ochrony Pogranicza był formacją wojskową czasów pokoju, utworzoną w 1924 roku w obliczu narastającego bandytyzmu i agresji inspirowanej przez sowieckie służby specjalne na terenach przygranicznych. Jego powołanie miało na celu bezpośrednią ochronę wschodnich granic Rzeczypospolitej przed penetracją agentów, terrorystów i grup dywersyjnych, przerzucanych coraz śmielej na teren RP ze Związku Sowieckiego. Na przestrzeni piętnastu lat swojej pracy na wschodnich rubieżach kraju, starannie dobierani i szkoleni żołnierze, stanowiący elitę militarną Wojska Polskiego, dbali o bezpieczeństwo i spokój mieszkańców i wrastając jednocześnie w kresowy krajobraz, stapiając się z nim, dołączali do tak przez nas wszystkich kochanej legendy Kresów. W trudnych dniach września 1939 r. wzięli na siebie ciężar powstrzymania wkraczającej do Polski Armii Czerwonej i pomimo braku sprzętu, amunicji i wyczerpania, przez dwa tygodnie samotnie stawiali czoła wrogowi. Wielu z nich spoczęło później w zbiorowych mogiłach Katynia, Charkowa czy Tweru, zapomniała o nich komunistyczna Polska…

Współorganizatorem wystawy jest Stowarzyszenie Wspólnota Polska, a jej przygotowanie było możliwe dzięki wsparciu finansowemu ze strony Kancelarii Senatu RP.

Czytaj więcej -->
( )

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.