Facebook Google+ Twitter

Światło tematem przewodnim 19. Pikniku Naukowego na Stadionie Narodowym

9 maja 2015 roku między o godzinie 11 ruszy Piknik Naukowy na Stadionie Narodowym w Warszawie. To największe w Europie plenerowe wydarzenie upowszechniające naukę, znane i rozpoznawane daleko poza granicami Polski. Od lat instytuty naukowe, wyższe uczelnie, koła studenckie i instytucje kultury prezentują na Pikniku swoje najnowsze badania, dzielą się wiedzą i entuzjazmem z uczestnikami wydarzenia.

Wikimedia Commons (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons / Fot. Przemysław JahrTematem wiodącym Pikniku Naukowego jest światło – źródło naszej cywilizacji. Impreza rozpocznie się 9 maja o godzinie 11 i potrwa do godziny 20.

Ewolucja gatunków, w tym rozwój nas – ludzi, odbywała się i odbywa na powierzchni trzeciej planety układu planetarnego jednej z peryferyjnych gwiazd Galaktyki skąpanej w promieniowaniu elektromagnetycznym. Powstaje ono w wyniku wielorakich reakcji termojądrowych zachodzących w gwieździe, którą w pewnym momencie rozwoju cywilizacji ludzie nazwali Słońcem. Sądzimy, że Wszechświat powstał wskutek Wielkiego Wybuchu – zjawiska, które pozostawiło swoją wieczną pamiątkę: promieniowanie reliktowe.

Z otaczającego nas Kosmosu także na naszą planetę dociera promieniowanie elektromagnetyczne, które de facto jest najistotniejszym mechanizmem przekazywania informacji we Wszechświecie. My, ludzie, w procesie ewolucji zostaliśmy wyposażeni w aparat pozwalający rejestrować to promieniowanie, lecz tylko w pewnym zakresie długości fal. To promieniowanie to światło.

Wraz z rozwojem cywilizacji nauczyliśmy się tworzyć jego źródła: od palących się polan drewna i pęków suchych traw, po niebieskie diody półprzewodnikowe – za ich zbudowanie w 2014 roku przyznano Nagrodę Nobla. Odkryliśmy także, jak rejestrować i wysyłać promieniowanie elektromagnetyczne, którego nie widzimy. Od bardzo krótkich fal, po bardzo długie. Jedne z krótkich, nazwane po ich odkryciu przez Wilhelma Konrada Röntgena „promieniami X”, zrewolucjonizowały medycynę. Pozwalają zajrzeć do wnętrza ludzkiego ciała i, gdy jest to konieczne, starać się zwalczyć komórki nowotworowe. Fal z przeciwnej strony skali długości używamy np. w radiu – jednym z najwspanialszych urządzeń tworzących współczesną cywilizację.

Warto wspomnieć, że 19. Piknik Naukowy przypada w setną rocznicę powstania jednej z najpiękniejszych teorii współczesnej nauki – ogólnej teorii względności. Jej autor Albert Einstein przyczynił się do poznania struktury światła. Pierwszym potwierdzeniem słuszności teorii był pomiar ugięcia promieni światła przez pole grawitacyjne Słońca wykonany podczas jednego z jego zaćmień. Ogólna teoria względności przewiduje Wielki Wybuch, którego – jak już wspomnieliśmy – pamiątką i dowodem jest promieniowanie reliktowe. Tak wiec światło i teoria względności związane są ze sobą. Niestety po dziś dzień nie udało się nam zbudować jednej, wspólnej teorii tych dwóch zjawisk.

Rok 2015 został przez ONZ ogłoszony Rokiem Światła. 19. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w ślad za tą decyzją również poświęcamy światłu – źródłu naszej cywilizacji. Może któryś z odwiedzających nasz Piknik zbuduje teorię grawitacji i elektromagnetyzmu?

Źródło: materiał prasowy Stadionu Narodowego

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.