Facebook Google+ Twitter

Światowa Organizacja Zdrowia Ostrzega: napoje energetyczne zagrażają zdrowiu publicznemu

Eksperci WHO ostrzegają przed napojami energetycznymi. Stanowić one mają zagrożenie dla zdrowia publicznego. Szczególnie niebezpieczne są dla młodych ludzi - twierdzą specjaliści Światowej Organizacji Zdrowia.

https://flic.kr/p/bjwW2m / Fot. MrkJohn/CC-BY 2.0"Na podstawie przeglądu literatury można ocenić, że obawy w środowisku naukowców i w społeczeństwie odnośnie potencjalnych negatywnych skutków zdrowotnych rosnącego spożycia napojów energetycznych są w dużym stopniu uzasadnione" - napisali eksperci Światowej Organizacji Zdrowia na łamach pisma Frontiers in Public Health.

Jednym z zagrożeń, które wymieniają eksperci jest możliwość przedawkowania kofeiny. Może to być spowodowane formą przyswajania napojów energetycznych, które w przeciwieństwie do kawy pijemy szybko. Efekt? Choćby arytmia serca czy nadciśnienie, a w skrajnych przypadkach objawy psychotyczne i śmierć - czytamy w serwisie Money.pl.

Czytaj także: Szef Facebooka przekaże 25 mln dolarów na walkę z Ebolą. "Jesteśmy w krytycznym punkcie"


Największe zagrożenie "energetyki" stanowią dla młodych ludzi. Europejski Według Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności twierdzi, że więcej niż 70 proc. osób w wieku 18-29 lat miesza napoje energetyczne z alkoholem. Z kolei amerykański instytucja National Poison Data System wylicza tylko w latach 2010-2011 blisko 5 tys. połączeń na infolinie dotyczących zatruć "energetykami". 40 proc. z nich dotyczyło mieszanek z alkoholem.

"Ponieważ sprzedaż napojów energetycznych rzadko jest ograniczona przez kryteria wiekowe - w przeciwieństwie do alkoholu i papierosów, a istnieją dowody, że napoje te mają negatywny wpływ na dzieci, w przyszłości ich spożycie może stanowić poważny problem zdrowia publicznego" - twierdz WHO.

Zdaniem organizacji konieczne jest wprowadzanie rozwiązań prawnych, które regulowałyby dopuszczalne limity kofeiny w napojach tego typu. WHO uważa, że potrzebne są też szkolenia dla służby zdrowia z objawów zatruć tymi środkami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Może by tak jednak po polsku: napoje rozpalające (zamiast: alkohol) i napoje pobudzające (zamiast: energetyczne). "Niechaj to wżdy narodowie postronni znają. Polacy nie gęsi, iż swój język mają."

Zaś odnośnie tematu; trzecia bzdurna kampania w stylu socrealizmu o jakiej dowiadujemy się tego samego dnia. Chcąc być w tej sprawie konsekwentnym należałoby publicznie biczować amatorów napojów wyskokowych, pobudzających oraz palenia tytoniu. Zaś handlujących nimi powoli zarzynać przed kamerą jako wrogów ludu. Do tego zmierzamy? Strach pomyśleć, ale doktrynerzy bywają zdolni do wszystkiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co to jest "zdrowie publiczne"?

Totalitarno-lewacka nomenklatura osiąga szczyty. W odniesieniu do pandemii cholery bym takie określenie jeszcze zrozumiał, ale to już są jaja.

Swoją drogą, te napoje są obrzydliwe - podobnie jak alkohol i papierosy. Ale ja nie mówię nikomu, poza moją rodziną, kto czym może a czym nie może się truć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.