Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17482 miejsce

Światowe Dni Krwiodawstwa i SHDK ,,KRWINKA,,

Wielkimi krokami zbliżają się Światowe Dni Krwiodawstwa. W różnych miastach będą one obchodzone w rożny sposób. Od akcji poboru krwi, rejestracji dla dawców szpiku do innych ciekawych imprez.

Zdjęcie Społecznej Akademii Bezpieczeństwa działającej przy SHDK ,,KRWINKA,, / Fot. Robert SzulcJako krwiodawca jest mi bardzo bliskie to co robią organizacje i stowarzyszenia zrzeszające honorowych krwiodawców. Zbliża się nasze święto (Przypominam 14 czerwca) więc po raz kolejny sprawdzam co dla krwiodawców przygotowują różne instytucje. Na razie większość z nich coś planuje jednak nie wszyscy chcą powiedzieć jak oni będą organizować nasze święto. Wyjątkiem jest Piotrkowskie Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi ,,KRWINKA,, które jak się okazało wie co będzie robić.

Postanowiłem zapytać organizatorów o to przedsięwzięcie. Moim gościem jest Pan Robert Szulc Prezes tego Stowarzyszenia.

Witam Panie Prezesie. Jak idą przygotowania do Światowych Dni Krwiodawstwa.
Witam panie Redaktorze. A bardzo dobrze. Większość pracy jest już zrobiona więc czekamy na nasze imprezy.

Czyli już odpoczynek ?
Ależ skąd. Nie powiedziałem że już mamy wszystko zapięte na przysłowiowy ostatni guzik. Najważniejsze rzeczy są już zrobione, ale jeszcze dużo pracy przed nami. Pracy, do której zaangażowanych jest sporo osób.

Czyli przygotowania do imprezy idą pełną parą?
Oczywiście. Każdy z członków naszego stowarzyszenia zaangażowany w przygotowania wie co ma robić i dlatego jak zawsze wiem że znów się uda.

Byłem i widziałem wasza imprezę w listopadzie w Sulejowie koło Piotrkowa Trybunalskiego. Podobała mi się.
Dziękuję za komplement. Mam nadzieję, że nie tylko Panu Panie Redaktorze. To był III Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej dla dzieci. Był on organizowany w dwóch kategoriach wiekowych U-8 i U-12. Impreza pod patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego, Burmistrza Sulejowa, Prezesa OZPN w Piotrkowie Trybunalskim, oraz Rady Miasta i Gminy Sulejów.

Przyznam szczerze że jak na listopad to udało się Panu to zorganizować.
Po pierwsze nie mnie tylko całemu Stowarzyszeniu. Ja jestem tylko wykonawcą pewnych działań. Po drugie duża w tym zasługa mojego zastępcy Jacka Kocięby, który mieszka w Sulejowie i który wykonał sporo pracy, aby impreza się udała. Po trzecie żeby zorganizować fajna imprezę nie ważny jest termin tylko dobre chęci. A po czwarte impreza była dla dzieci i skoro one były zadowolone to znaczy że impreza była udana.

A co w tym roku?
W tym roku ponownie Sulejów i tym razem dwie imprezy w krótkim odstępie czasu.

Aż dwie. To dużo.?
Owszem. Patrząc na okres na pewno i sporo pracy. Zaczynamy 28 maja/sobota/ IV Ogólnopolskim Turniejem Piłki Nożnej dla Dzieci. Tym razem kategoria U-8. Nie będziemy jak w listopadzie grać na sali gimnastycznej tylko na Orliku. Więc dzieci będą miały większą radość gry. Jak zwykle pod patronatem Prezesa OZPN w Piotrkowie Trybunalskim p. Stanisława Sipy, oraz władz wojewódzkich i samorządowych.
Natomiast 29 maja/niedziela/ organizujemy piknik rodzinny z okazji Dnia Dziecka i Światowych Dni Krwiodawstwa. Zaczniemy najprawdopodobniej o godzinie 12.00 a zakończymy około godziny 19.00. W planach mecz pokazowy siatkówki, turniej piłki nożnej służb mundurowych w Beach soccerze, strzelanie z łuku, szermierka historyczna, akcja poboru krwi połączona z rejestracją dla dawców szpiku.

A druga impreza?
Kolejny już konkurs plastyczny w dniu 18 czerwca dla dzieci szkół podstawowych. W tym roku udział w konkursie zaproponowaliśmy szkołom z gminy Sulejów. Ponadto konkurs plastyczny połączony zostanie w Terenową Grą Samarytańską wspólnie z Piotrkowskim Hufcem ZHP.

Czyli będzie się działo w Sulejowie?
Owszem. Szkoda że Miasto Piotrków i władze miasta nie są zainteresowane organizacją u siebie takich imprez.

Zna Pan pewnie powody?
Owszem, ale pozwoli Pan panie Redaktorze, że nie odpowiem na to pytanie.

A czy uczestnicy waszych imprez będą mogli czuć się bezpiecznie?
Oczywiście. Proszę pamiętać, iż są to imprezy bezpłatne, a uczestnicy nie ponoszą żadnych kosztów. Powiadomiłem już Policję o wskazanych imprezach w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa uczestników. Ponadto rozważamy udział firmy ochroniarskiej choć jak powiedziałem nie jest to konieczne i nie musimy tego robić.

Ale z tego co wiem bezpieczeństwo szczególnie dzieci jest dla Pana priorytetem?
Tak. To prawda. Szczególnie po tym co się teraz dzieje. Musimy jednak pamiętać, iż będą to imprezy o charakterze rekreacyjnym, na którą każdy będzie mógł wejść. Nie będzie można nikomu zabronić uczestniczyć w naszych imprezach, szczególnie w pikniku rodzinnym. Nie można tak jak jest na imprezach kulturalnych i płatnych wprowadzić żadnych obostrzeń typu że napoi powyżej 0,5 litra nie można wnosić. Tutaj zapewnienie bezpieczeństwa będzie musiało być zrobione w innej formie.

Sulejów czyli firma MC Pająk. Tak?
Niestety nie. To że firma ta ma swoją siedzibę w Sulejowie nie oznacza, że to ją poprosimy o pomoc. Proszę pamiętać, że to organizator imprezy czyli Stowarzyszenie ,,KRWINKA,, będzie o tym decydować, a ja jako Komandor tych imprez będę miał ostateczne zdanie. Nie mam zaufania to szefostwa tej firmy i na pewno będę ostatnim który chciałby udział tej firmy w naszych imprezach.

Czyżby jakiś konflikt?
Nie. Po prostu niektórzy pracownicy tej firmy robili takie rzeczy w Polsce że głowa boli. Niestety jako Komandor tych imprez nie pozwolę sobie na podobne incydenty i ewentualne problemy z tym związane. Jest tyle firm na rynku, że mamy w czym wybierać. Mamy na tyle spore pole manewru co do podjęcia ewentualnych rozmów, że firma MC Pająk nie będzie miała nic do powiedzenia w tym temacie.

Nie boi się Pan bojkotu imprez?
Nie. Bo jest demokracja i jako organizatorzy możemy sami decydować z kim chcemy współpracować. To że impreza jest w Sulejowie nie oznacza to że muszę wybrać firmę z Sulejowa. Jeżeli dowiem się że właściciel tej firmy będzie chciał bojkotować imprezę lub ewentualne rozmowy z innymi firmami to mam do dyspozycji inne środki prawne by temu zaradzić.

Czyli będzie bezpiecznie?
Oczywiście. Poza tym mogę sam ściągnąć kilkanaście osób z papierami, które mogą zająć się ochroną imprezy. Więc nie mam się czego martwić. Poza tym będę miał wsparcie Policji więc powodu do niepokoju nie widzę.

A zmieniając temat Panie Prezesie. Co Pan sądzi o nowelizacji ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie?
Uważam, że w takiej formie jaką proponuje Ministerstwo Zdrowia może funkcjonować. Najważniejsze są zaproponowane zmiany, które w moim odczuciu są bardzo dobre.

Czyżby chodziło Panu o PCK?
Oczywiście. Czas skończyć z hipokryzją. Bardzo się cieszę, że Unia Europejska pod groźbą konsekwencji finansowych zmusiła Polski rząd do zmiany ustawy. Nie może być tak, że PCK powołując się na niezmienioną dotąd ustawę o PCK z 1964 roku uważa się za jedyną organizację mająca prawo do honorowego krwiodawstwa. Że tylko PCK ma prawo do wydawania legitymacji i odznaczeń dla krwiodawców. Nadmienię że w w/w ustawie PCK nie ma takich przywilejów, a są one tylko nadane rozporządzeniem Ministra Zdrowia. Jestem zadowolony, że proponowany projekt ustawy scentralizuje krwiodawstwo i spowoduje wydawanie legitymacji i odznaczeń przez najbardziej odpowiednie instytucje jakimi są RCKiK.

Dziękuje za informacje. A wracając do waszym imprez nie mam innej możliwości niż zaprosić na nie?
Oczywiście. Przypominam terminy naszych imprez; 28 maj, 29 maj, 18 czerwiec. Sulejów. Teren ZSG przy ul. Koneckiej. I w imieniu organizatorów serdecznie zapraszam. Pana również Panie Redaktorze.

Dziękuję bardzo i zapowiadam udział we wszystkich imprezach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.