Facebook Google+ Twitter

Światowe Dni Młodzieży otwarte. Protesty i starcia z policją

W dniu przyjazdu papieża do Rio de Janeiro na 28. Światowe Dni Młodzieży, policja brazylijska odkryła ładunek, na parkingu w pobliżu sanktuarium w Aparecida, które odwiedzi Franciszek. Wieczorem w manifestacji byli ranni i zatrzymani.

 / Fot. Wikimedia CommonsW brazylijskim Rio de Janeiro, z udziałem papieża Franciszka, rozpoczęły się 28. Światowe Dni Młodzieży. Potrwają tydzień. Są kontynuacją inicjatywy z 1985 roku papieża Polaka - Jana Pawła II. Po raz pierwszy zostały zorganizowane w Rzymie, a w 1991 roku - w Częstochowie. Ich kulminacją w Rio de Janeiro, będzie niedzielna msza święta. W trakcie mszy papież Franciszek przekaże informację, w którym mieście i kraju odbędzie się następny zlot młodzieży, w 2016 roku. Nieoficjalnie mówi się, że w Krakowie.

Gość "Sygnałów dnia" radiowej Jedynki, ks. Bogdan Bartołd nie wykluczył, że papież Franciszek ogłosi, iż następne "Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku, będą zorganizowane w Polsce".

Zobacz zdjęcie - Światowe Dni Młodzieży w Rio de Janerio. Powitanie papieża Franciszka (foto: PAP/EPA/Aline Massuca) - Swiatowe-Dni-Mlodziezy-w-Krakowie.

We wtorek wieczorem (godz. 19) czasu brazylijskiego (o 24.00 czasu polskiego), odbyła się z udziałem setek tysięcy uczestników, oficjalna inauguracja 28. Światowego Dnia Młodzieży, w Rio de Janeiro. Na słynnej plaży Copacabana, Koncelebrowanej Mszy świętej przewodniczył arcybiskup miasta, Orani João Tempesta i kardynałowie oraz biskupi i księża biorący udział w spotkaniu katolickiej młodzieży świata. Przemówienie uroczyste wygłosił przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, kardynał Stanisław Ryłko.

Uroczysta inauguracja Światowego Dnia Młodzieży

Papież Franciszek miał we wtorek dzień odpoczynku i przebywał w rezydencji Sumaré. W godzinach porannych odprawił w kaplicy mszę. W dzień odbywał spotkania z różnymi osobistościami życia społecznego i kościelnego.

Ceremonię inauguracji Światowego Dnia Młodzieży poprzedziły w godzinach południowych czasu miejscowego (u nas o godz. 8 rano) - uroczyste nieszpory, modlitwa różańcowa i występy młodzieżowych zespołów muzycznych. Od wtorku, 23 lipca do 25 lipca, trwać będzie Festiwal Młodych i Targi Powołaniowe.

W programie kulturalnym Festiwalu Młodych będą odbywać się liczne imprezy prowadzone równolegle na 27 scenach w różnych częściach miasta Rio de Janeiro. Wezmą w nich udział m.in. zespoły muzyczne i teatralne z Polski – Młode Podhale i Teatr Es.

Przyjazd papieża do Rio de Janeiro

W poniedziałek 22 lipca, w dniu przyjazdu papieża do Rio de Janeiro na Światowe Dni Młodzieży, policja brazylijska odkryła niewielki ładunek wybuchowy domowej roboty, na parkingu w pobliżu sanktuarium w Aparecida, które w środę, 24 lipca, odwiedzi papież Franciszek. Program duszpasterskiej wizyty będzie realizował właśnie od środy; tego dnia w sanktuarium maryjnym w Aparecida, odprawi mszę świętą, o czym czytamy w Polskie Radio.

Zobacz zdjęcie - Brazylijska policja gotowa na wszystko (foto: PAP/EPA/LUCA ZENNARO / POOL) - Polskie Radio.

Informację o znalezionym ładunku wybuchowym podały brazylijskie media państwowe a potem światowe. Potwierdzona została też przez rzecznika Watykanu, ks. Federico Lombardi, który zapewnił dziennikarzy i słuchaczy mediów, że incydent "ewidentnie nie ma bezpośredniego związku z obecnością papieża".

Zobacz zdjęcia (12) Galerie: Światowe Dni Młodzieży w Rio de Janeiro Światowe Dni Młodzieży w Rio de Janeiro – Poskie Radio.

W poniedziałek wieczorem (czasu polskiego) odbyła się w ogrodzie pałacu Guanabara, siedzibie gubernatora stanu Rio de Janeiro, z udziałem prezydent Brazylii Dilmy Rousseff, oficjalna ceremonia powitania papieża Franciszka. Media brazylijskie i światowe podają, że godzinę po zakończeniu uroczystości, w pobliżu pałacu gubernatora doszło do starć policji z uczestnikami kilkusetosobowej demonstracji. Policja, aby rozproszyć i odsunąć tłum, użyła gumowych kul i gazu łzawiącego.

Zobacz zdjęcie - Demonstracje w Rio De Janeiro (foto: PAP/EPA/FERNANDO MAIA) - Polskie Radio.

We wtorek policja Rio informuje, że po nocnych starciach, odbywających się w znacznej odległości od siedziby regionalnych władz w Rio de Janeiro, ranne zostały 4 osoby, a 7 zatrzymano. Wśród poszkodowanych jest także policjant poparzony "koktajlem Mołotowa".

Zobacz i posłuchaj - Adriana Bąkowska o manifestacji w Rio de Janeiro/IAR) - http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/894213,Manifestacja-w-Rio-starcia-z-policja-ranni-i-aresztowani-Polskie Radio.

Brazylijczycy przyjmują młodych rówieśników ze 175 krajów świata, w tym z Polski, przybyłych na 28. Światowe Dni Młodzieży, z pełną serdecznością. Papież, który w poniedziałek wieczorem przybył do Rio de Janeiro w Brazylii, został oficjalnie powitany przez władze państwa.

Protesty i manifestacje przeciwników władz

Pojawiła się też manifestacja około 1,5 tys. młodych przeciwników. Początkowo miała dość spokojny przebieg. Na serwisach społecznościowych informowano o zablokowanych drogach i zamieszczano zdjęcia tłumnego zgromadzenia na miejscu - ochrony i wielkich zastępów uzbrojonej policji. Potem jednak pod względem bezpieczeństwa zrobiło się gorąco.

Media telewizyjne pokazywały obrazy protestujących uczestników manifestacji wznoszących okrzyki przeciwko gubernatorowi Rio de Janeiro i palących przypominającą gubernatora kukłę. W stronę policji leciały butelki z benzyną, patyki i kamienie. Zrobiło się bardzo niebezpiecznie. Policja, w odpowiedzi na szalejący i wzburzony tłum, użyła gazu łzawiącego, armatek wodnych i gumowych kul.

Grupa międzynarodowa Anonymous, na swoim profilu na Facebooku, przekonywała i zapewniała, że protest młodzieży, zorganizowany przy okazji przybycia papieża Franciszka do Brazylii - "nie jest wymierzony w Kościół katolicki". Ruch Anonymous stanowczo sprzeciwia się jednak "ogromnym sumom wydanym na Światowe Dni Młodzieży i inne międzynarodowe imprezy zaplanowane na najbliższe lata". Młodzi manifestanci protestowali również przeciwko pogłębiającym się w Rio de Janeiro i całej Brazylii, nierównościom i podziałom społecznym, korupcji polityków i brutalności w działaniach policji.

Zobacz film na YouTube i posłuchaj na WIDEO - Protesty w Rio de Janeiro.

Ruch Anonymous zaplanował i zapowiedział kolejny rozdział protestu na najbliższy piątek. Brazylijskie władze lokalne i centralne zapewniają, że kontrolują sytuację i nie pozwolą żadnym grupom społecznym na zwiększenie i rozprzestrzenienie się ulicznych zamieszek.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.