Facebook Google+ Twitter

Światowe Dni Młodzieży w Australii

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-15 09:32

W Sydney odbywa się uroczystość otwierająca 23. Światowe Dni Młodzieży. Mszy przewodniczyć będzie arcybiskup Sydney kardynał George Pell. Na uroczystość na nabrzeżu Barangaroo przybyło 220 tysięcy pielgrzymów z całego świata, w tym ponad 2 tysiące z Polski.

Przed mszą odbyła się uroczysta procesja symboli Światowych Dni Młodzieży - Krzyża i Ikony Matki Bożej. To dary ojca świętego Jana Pawła Drugiego dla młodych, które od lat wędrują po całym świecie. Członkowie Międzynarodowej Grupy Liturgicznej, którą tworzą delegaci poszczególnych narodów, nieśli flagi swoich państw. Gdy pielgrzymi przybyli na nabrzeże Barangaroo na ich oczach na niebie samolot wypisał napis "Welcome" - "witajcie", co zostało gorąco przyjęte przez młodych: oklaskami, okrzykami i śpiewem.

Pokazywane na telebimach ujęcia z lotu ptaka doskonale pokazują, że 22-hektarowe nabrzeże Barangaroo po brzegi wypełnione jest tłumem młodych ludzi ze 170 państw. Powiewają flagi wszystkich tych krajów. Uroczystość rozpoczęły świadectwa młodych pielgrzymów z poprzednich Światowych Dni Młodzieży począwszy od Rzymu, poprzez Santiago, Częstochowę, Denver, Manilę do ostatnich trzy lata temu w Kolonii. Wspominając Częstochowę pielgrzym Ben Kenneally wyznał, że wtedy na Jasnej Górze spotkał kobietę swojego życia. Podkreślił, że mimo, iż dzieliły ich tysiące kilometrów, okazało się, że zbliżają ich te same wartości. Pobrali się, są bardzo szczęśliwi i stworzyli wspaniała rodzinę z dwójką dzieci. Świadectwo to gromkimi oklaskami zostało przyjęte przez pielgrzymów.

Mszę poprzedziły także piękne występy Aborygenów. Z pomalowanymi ciałami i twarzami odtańczyli, wyśpiewali i wygrali dla międzynarodowej publiczności wspaniały spektakl. Jak zapowiedziano wcześniej w Watykanie, temat rdzennej ludności i jej łamanych w ciągu wieków praw, przewijać się będzie w papieskich wystąpieniach.

Pielgrzymów powitał premier Australii Kevin Rudd w kilku językach, między innymi, po włosku, francusku, hiszpańsku, polsku i koreańsku. Szef australijskiego rządu powiedział, że w Sydney otwarto święto miłości, życia i nadziei, a młodzież jest pielgrzymi pokoju.

Następnie także w kilku językach pielgrzymów powitał arcybiskup Sydney kardynał George Pell. Podkreślił, że przywieźli ze sobą powiew ducha świętego.

Msza odbywa się na nabrzeżu Barangaroo - największej otwartej przestrzeni na terenie Sydney. W tym miejscu utworzono 45 pielgrzymkowych sektorów, ustawiono ołtarz, podium dla mediów, sektor dla VIP-ów, 25 wież oświetleniowych i sześć wielkich ekranów. Na Barangaroo odbędzie się także w czwartek oficjalne powitanie papieża Benedykta XVI przez pielgrzymów.

Mieszkańcy Syndey, którzy nie dostali wejściówek na mszę otwarcia, mogą śledzić uroczystość na wielkich telebimach rozstawionych w wielu punktach miasta. Wieczorem w Sydney rozpocznie się Festiwal Młodych, obejmujący koncerty i imprezy kulturalne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.