Facebook Google+ Twitter

Światowe Dni Młodzieży. "Wybiła godzina, na którą czekaliśmy"

Kilkaset tysięcy młodych pielgrzymów na krakowskich Błoniach wzięło udział w oficjalnej inauguracji ŚDM. Podczas homilii kard. Stanisław Dziwisz mówił o nadziei, sile wiary i oczekiwaniu na przyjazd pod Wawel papieża Franciszka.

Uroczysta msza św. na Błoniach mogła zgromadzić nawet 200 tys. osób / Fot. Michał Gąciarz/Polska Press Gazeta Krakowska- Dziś Jezus Chrystus rozmawia z nami w Krakowie, nad brzegami rzeki Wisły, płynącej przez całą Polskę, od gór do morza. Doświadczenie Piotra może się stać naszym doświadczeniem i skłonić nas do refleksji - mówił do licznie zgromadzonej na Błoniach młodzieży z całego świata metropolita krakowski. Osobisty sekretarz św. Jana Pawła II podkreślał, że to od postawy młodych chrześcijan zależy przyszłość Kościoła Powszechnego. - Dzielmy się naszą wiarą, naszymi doświadczeniami, naszymi nadziejami - przekonywał kard. Dziwisz. Metropolita krakowski w homilii przypomniał postać nie tylko papieża-Polaka, ale także św. Faustyny Kowalskiej, która na świecie znana jest jako ambasadorka Bożego Miłosierdzia.

Kard. Dziwisz wspominał również o modlitwie za ofiary zamachów terrorystycznych, zwłaszcza za katolickiego księdza zamordowanego przez terrorystów w jednym z kościołów Saint-Étienne-du-Rouvray (północna Francja). - Wśród nas są również młodzi z krajów, w których ludzie cierpią z powodu konfliktów i wojen, w których dzieci umierają z głodu, w których chrześcijanie są okrutnie prześladowani - wspominał hierarcha.

Wtorkowa msza św. na Błoniach mogła zgromadzić nawet 200 tys. osób, nawet z tak odległych rejonów jak afrykańskie Malawi czy karaibskie Barbados. Uroczystość inaugurująca ŚDM w Krakowie rozpoczęła się od wniesienia na monumentalny ołtarz symboli spotkań młodych z papieżem - drewniany krzyż oraz ikony Matki Boskiej Wybawicielki Ludu Rzymskiego. Dodatkowo na Błoniach pojawiły się również relikwie świętych Jana Pawła II i Faustyny Kowalskiej. Do niedzieli płonąć będzie również Ogień Miłosierdzia, który w niedzielę zostanie przekazany na Brzegach organizatorom kolejnych ŚDM.

Pomimo, że liturgia była odprawiania po łacinie, młodzi pielgrzymi zaopatrzeni w radio i słuchawki śledzili na bieżąco tłumaczenia mszy św. w swoich językach. Po zakończeniu uroczystości, spora część pielgrzymów wybrała kierunek Rynek Główny, na którego płycie wieczorem trwał okolicznościowy koncert. Tysiące młodych ludzi śpiewało, tańczyło i świętowało rozpoczęcie ŚDM.

W środowy poranek młodzi chrześcijanie wezmą udział w katechezach i spotkaniach narodowych w całym Krakowie. Planowo o godz. 16 na lotnisku w Balicach wyląduje samolot z papieżem Franciszkiem na pokładzie. Dla Ojca Świętego środowe popołudnie będzie bardzo pracowite, bo prosto z portu lotniczego uda się na wzgórze wawelskie. W zamku królów polskich papież spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz Konferencją Episkopatu Polski. Następnie Franciszek przejedzie ulicami Krakowa do Pałacu Arcybiskupów, gdzie będzie nocował i przemówi do młodych pielgrzymów z Okna Papieskiego. Tą tradycję podczas swoich wizyt w Krakowie zapoczątkował Jan Paweł II, a kontynuował jego następca, Benedykt XVI.

Światowe Dni Młodzieży potrwają do niedzieli 31 lipca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.