Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12316 miejsce

Światowe Dziedzictwo Kultury UNESCO po indonezyjsku

Indonezyjska lista skarbów dziedzictwa światowego UNESCO wzbogaciła się w tym roku o cztery "diamenty". Obradujący w Kenii światowy kongres UNESCO przyznał kolejne tytuły - Skarb Światowego Dziedzictwa Kultury.

Angklung - składający się z dwóch rur bambusowych osadzonych na specjalnej ramce instrument muzyczny zna każde dziecko w Indonezji. Ten, pochodzący z okolic Bandungu na Jawie Zachodniej, instrument bambusowy od dawna jest powodem do dumy milionów Indonezyjczyków.

Niezwykłość angklungu dostrzegła również międzynarodowa komisja UNESCO, która podczas tegorocznego honorowania obiektów światowego dziedzictwa kultury przydzieliła mu swój emblemat. Instrument objęto również patronatem UNESCO.

Podobnie jak buddyjska świątynia Borobudur, posiadająca logo materialnego skarbu kultury światowej UNESCO, angklung sygnowany będzie symbolem UNESCO. Instrument zakwalifikowano jednak do kategorii niematerialnych skarbów światowej kultury.

Przedstawiciel UNESCO Indonezja - Masonori Nagaoka powiedział, że z przyznanym tytułem wiąże duże nadzieje. Myśli, że dzięki temu instrument i tradycja z nim związana zostanie szerzej poznana na świecie.

Wyrób lalek wayang do teatru cienia. / Fot. Piotr ŚmieszekTradycja instrumentu jest bogata. Sięga czasów jeszcze przed islamem, kiedy Jawa podporządkowana była wierzeniom hinduskim. Angklung służył wówczas społecznościom lokalnym do rytualnego zwoływania wiernych na modlitwy. Następnie, w czasach dominacji holenderskiej, instrument i gra na nim miała podtekst patriotyczny. Z tego powodu kolonizatorzy zakazali używania instrumentu. W konsekwencji doszło do tego, że został on zdegradowany do pozycji zabawki dla dzieci. W poprzednim stuleciu angklung został jednak przejęty i zaadoptowany przez sąsiadów Indonezji: Malezję i Tajlandię. Rozbudziło to "świętą wojnę" między Indonezyjczykami i Malezyjczykami, którzy walczyli również o prawo do batiku, tańca reog ponorogo i wielu potraw regionalnych.

W tym roku poza angklungiem, Indonezji przypadły jeszcze trzy stemple patronackie UNESCO. Otrzymał go wspomniany batik - sposób barwienia i malowania tkanin, sztylet jawajski - kris oraz wayang - jawajski lalkowy teatr cienia.

Do tej pory Indonezja posiadała jedynie siedem skarbów dziedzictwa światowego, więc jak zauważa dzisiejsza "Jakarta Globe" przyznane na kongresie UNESCO w Kenii cztery nowe tytuły znacznie wzbogaciły tę statystykę.

Do wczoraj symbolem UNESCO pochwalić się mogły jedynie dwie jawajskie świątynie : Borobudur i Prambanan. Tytuł ten posiadało już także Sangiran - stanowisko antropologiczne na Jawie, Park Narodowy Komodo, las Sumatrzański i parki: Lorentz i Ujung Kulon.

Podczas wpisywania nowych skarbów na listę UNESCO, uhonorowano 46 unikalnych eksponatów i zdarzeń kulturalnych z 21 państw. Wśród docenionych znalazło się m.in. hiszpańskie flamenco, chińska akupunktura czy dieta śródziemnomorska.

Wiemy z naszego polskiego podwórka, iż umiejętnie wykorzystany sukces otrzymania logo UNESCO, może przyczynić się do zwiększenia popularności i podniesienia rangi uhonorowanego. Znakomitym przykładem jest Toruńska Starówka

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Informacja nie dość, że ciekawa to jeszcze napisana w sposób jasny, rzetelny, zgodny z wymogami internetu i przyciągający uwagę czytelnika. Daję gwiazdki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.