Facebook Google+ Twitter

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos rozpoczęło obrady

W dniu 28.01.2009 r. przemówieniem premiera Rosji Władimira Putina obrady zaczęło Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. Polityk wypowiedział się na temat światowego kryzysu ekonomicznego, przedstawił także szereg rad dla wyjścia z tej sytuacji.

Władimir Putin / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/02/Vladimir_Putin-2.jpg/442px-Vladimir_Putin-2.jpgWładimir Putin określił niepowodzenie złożonego systemu finansowego jako jedną z podstawowych przyczyn światowego kryzysu finansowego i ekonomicznego. - Z naszego punktu widzenia, kryzys został spowodowany połączeniem jednocześnie kilku czynników - to niepowodzenie złożonego systemu finansowego, rezultat niskiej jakości regulacji, w wyniku czego ogromne ryzyko znalazło się poza prawidłowymi obliczeniami i kontrolą - oświadczył.

Oprócz tego zdaniem mówcy w ostatnich latach wystąpiły „kolosalne dysproporcje, w pierwszej kolejności między skalą operacji finansowych i podstawową wartością aktywów, wzrastającym popytem na środki kredytowe i źródłami ich zabezpieczenia". Co więcej, zaznaczył rosyjski premier, dobrobyt dzieli się bardzo nierównomiernie tak wewnątrz krajów - między różnymi warstwami ludności, jak i między różnymi krajami i regionami świata. Dla znacznej części ludzkości, po dawnemu, pozostają niedostępnymi komfortowe mieszkania, wykształcenie, wysokiej jakości medycyna. Światowy wzrost gospodarczy ostatnich lat jakościowo tej sytuacji nie zmienił. Zawyżone oczekiwania pojawiły się nie tylko w średnim biznesie, ale wystąpiła też presja na szybki wzrost indywidualnych standardów życia, zwłaszcza w krajach rozwiniętych.

- To nie była wypracowana pomyślność, a pomyślność na kredyt - na rachunek przyszłych pokoleń. Ta piramida oczekiwań musiała wcześniej czy później runąć. Właściwie dzieje się to na naszych oczach"- stwierdził mówca.

Kilka rezerwowych walut

W kolejnej części swojego wystąpienia Władimir Putin określił konieczność przejścia do modelu kilku silnych regionalnych walut, mogących pełnić rolę walut rezerwowych. - Nadmierna zależność od, w istocie, jedynej podstawowej waluty niebezpieczna jest dla światowej ekonomiki, dlatego byłoby celowo sprzyjać obiektywnemu procesowi pojawienia się w przyszłości kilku silnych regionalnych walut - oświadczył premier Federacji Rosyjskiej. Przy tym - podkreślił - ważna jest całkowita otwartość prowadzenia polityki kredytowo - pieniężnej krajów - emitentów rezerwowych walut.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Tytuł powinien brzmieć "Rosja a Forum Ekonomiczne w Davos".

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Artykuł świetnie ukazuje stanowisko Rosji - jednego z głównych rozdających karty w polityce światowej - odnośnie przyczyn wystąpienia globalnego kryzysu finansowo - gospodarczego, przedstawia rosyjskie propozycje przedsięwzięć mających na celu wyjście z kryzysu i dalszej, pokojowej współpracy. Może źle czytam, ale w tym artykule nie znalazłam ani jednego zdania o Putinie. Artykuł bardzo ciekawie napisany na istotny, aktualny temat. Plus bezwzględnie należy się.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.01.2009 14:20

+)) Dalit umarł razem z niepotrzebnymi na W24 - felietonami. Ten gatunek postanowiono odgórnie sekować. Natomiast co do kryzysu - przypomniał mi się fragment "Kapitału" Marksa: " Posiadacze kapitału będą oddziaływać na klasę robotniczą, aby kupowała coraz więcej drogich dóbr, domów i technologii - zmuszając ją do zaciągania coraz więcej drogich kredytów, aż w pewnym momencie długi staną się niemożliwe do spłacenia. Niespłacone długi będą prowadzić do bankructw banków, które trzeba będzie nacjonalizować i państwo wejdzie na drogę, która w końcu doprowadzi do komunizmu". Karol Marks, 1867 r. Teraz mamy zaledwie sam początek kryzysu tak typowego i cyklicznego - dla liberalnego kapitalizmu.... :-))) Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sorry, ale w artykule jest tylko o Wladimirze Putinie. W każdym akapicie jest o Rosji i o Putinie. Czyżby był jedynym uczestnikiem w Davos?
Fakt, amerykańska delegacja rządowa nie przyjechała. A przecież to tam jest zródło kryzysu.
zatem całe gadugadu o kryzysie będzie tylko dyskutkami przy dobrym jedzeniu , oraz odwiedzeniem swoich kont w banku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapomniałam zapytać: co z dalitem? Szukam nowego tekstu z tej świetnej serii każdego dnia i... nic! Mam nadzieję, że milczenie dalita jest przejściowe, spowodowane jedynie np. epidemią grypy? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Kolejny, jak zawsze sprawnie i ciekawie napisany artykuł na bardzo aktualny temat. Widać, że Rosja otwarta jest na współpracę międzynarodową z pozycji partnerskiej. Przy ostatnich zmianach w USA dobrze to wróży rozwojowi globalnych stosunków politycznych w duchu pokojowym. Mam tylko wątpliwości, czy Polska jako kraj będzie umiała wpisać się w te pozytywne trendy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale pewno źle zrozumiałam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gorący temat, rzeczowo ujęty.
Tylko, czyżby p. Putin opowiadał się za "niewidzialną ręką " rynku?
Władimir Putin oświadczył, że w okresie światowego kryzysu finansowego ważnym jest, aby nie stoczyć się "do izolacjonizmu" i nadmiernej ingerencji państwa w ekonomię /cyt/.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.