Facebook Google+ Twitter

Światowe media wstrząśnięte polską tragedią

Media na całym świecie wiele miejsca poświęcają bezprecedensowej w skali świata tragedii, w wyniku której zginęło wielu polskich polityków, z parą prezydencką na czele.

Strona główna serwisu al-jazeera.net z informacją o śmierci Lecha Kaczyńskiego / Fot. screenPolska tragedia odbiła się szerokim echem we wszystkich zakątkach świata. Przez całą sobotę telewizje mówiły o tych wydarzeniach jako o informacji dnia, poświęcając jej bardzo dużo miejsca. Było tak zarówno w kanale Russia Today, z której materiałów korzystało wiele innych mediów, oraz zachodnich telewizjach CNN i BBC, a także chociażby w katarskiej stacji Al-Jazeera, przede wszystkim na jej angielskojęzycznym kanale. Wiele uwagi katastrofie polskiego samolotu poświęciły także zagraniczne serwisy internetowe.

 / Fot. Der SpiegelAngielskojęzyczna serwis rosyjskiej telewizji Russia Today w swojej relacji przytacza wypowiedzi polskich polityków oraz opisuje sposób, w jaki sposób zwykli Polacy zareagowali na tę tragedię. Podobnie jak większość mediów, serwis przedstawia sylwetkę Lecha Kaczyńskiego, przedstawiając go jako osobę o „silnych poglądach”, twardego negocjatora, często stosującego antykomunistyczną retorykę, nieprzejednanego szczególnie w relacjach z Rosją.

Przypomina także jego postawę podczas rosyjskiego konfliktu z Gruzją, a jako jedną z najbardziej kontrowersyjnych decyzji wymienia tę o nadaniu jednemu z warszawskich rond imienia czeczeńskiego bojownika, Dżohara Dudajewa. Russia Today bardzo dużo miejsca w swojej relacji poświęca stanowi technicznemu samolotu oraz warunkom pogodowym panującym w Smoleńsku, sugerując, że głównym powodem katastrofy był najprawdopodobniej błąd pilota.

 / Fot. PAP/EPATakże francuski serwis France24 w swojej angielskojęzycznej wersji wiele miejsca poświęca polskiej tragedii. Oprócz opisu wydarzeń, stara się także oddać atmosferę panującą w Polsce, gdzie tysiące ludzi oddaje honory tragicznie zmarłej parze prezydenckiej. Pisze także o tym, w jaki sposób na wydarzenia zareagowała społeczność na Facebooku, gdzie tysiące Polaków wyrażają swój smutek poprzez spontaniczne przyłączanie się do nieformalnych grup. W przybliżeniu sylwetki Lecha Kaczyńskiego francuski serwis podkreśla silne relacje prezydenta z bratem i ich wspólną polityczną karierę, przypominając także o ich aktorskim epizodzie sprzed lat.

Amerykański CNN zauważa, że samolot zaledwie rok przed tragedią przeszedł generalny remont. Przytacza także krótką listę najważniejszych osobistości, które zginęły w katastrofie, szczególnie podkreślając stratę, jaką w jej wyniku poniosły polskie siły zbrojne. Serwis cytuje także słowa Baracka Obamy, opisującego Lecha Kaczyńskiego jako wybitnego męża stanu walczącego o wolność, postać kluczową w ruchu solidarnościowym.

Tragedię zauważyły także media arabskojęzyczne. Al-Jazeera w swoim materiale, oprócz opisu katastrofy, przypomina, że Lech Kaczyński, pomimo nikłych szans na sukces, planował start w zbliżających się wyborach prezydenckich. Na stronie serwisu można także znaleźć artykuł przedstawiający w ogólnym zarysie zbrodnię katyńską. Także inne media arabskie, chociażby kuwejcki Al-Watan, w materiałach opisujących katastrofę poświęcają przynajmniej kilka linijek na przybliżenie zbrodni katyńskiej, której obchody rocznicowe mieli uświetnić swoją obecnością pasażerowie tragicznego lotu...

Źródła:
Russia Today
France24
CNN
Al-Jazeera

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Myślę, że jedynym pozytywnym aspektem całej tej sytuacji jest to, iż nagle cały świat zauważył tragedię zbrodni w Katyniu i zaczął o niej mówić przy okazji tego tragicznego wypadku. Wcześniej podejmowano ten temat raczej niechętnie... Dopiero ta straszna katastrofa zwróciła oczy świata w kierunku Katynia. Dziś nikt już nie unika tego tematu. Świat łączy się w cierpieniu z Polakami, zauważając podwójny tragizm tego wydarzenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polacy są teraz razem,w obliczu tej ogromnej tragedii .Szkoda ,każdego człowieka .Który zginął w tej katastrofie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest to coś wspaniałego, że cały świat potrafił zjednoczyć się z Polską i Polakami. Dzisiaj gdy usłyszałem na TVN-ie informacje o tragedii, zacząłem przeglądać i słuchać zagranicznych dzienników i wzruszyło mnie słowa dziennikarki francuskiej telewizji, która stwierdziła że "Wielka tragedia nie dotknęła tylko pasażerów, ale wszystkich Polaków". Wzruszają też wypowiedzi ludzi na portalach społecznościowych, obcych narodowości. Przerażają mnie natomiast wypowiedzi "chałutry", niektórych "polaków", którzy to martwią się odwołanym koncertem lub też przejmują się jak jeden koleś z blip.pl, że jak nosi ciągle czarne ubrania, to teraz będzie musiał założyć coś białego. Chamstwo i prostactwo tych ludzi dobija.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam nadzieję, że nie będzie podobnej okazji, ale odczuwam wdzięczność Czechom, którzy poświęcają dziś większość czasu antenowego Polakom, dzisiejszej tragedii i polskiej historii. Państwowa telewizja CT24 do godziny 18 nie poświęciła ani chwili na inne tematy. Programy 1 i 6 Czeskiego Radia non stop nadają audycje związene z nami.
A Słowacy? Oni dziękują Czechom za CT24, ponieważ w ich mniemaniu prywatna telewizja informacyjna TA3 nie stanęła na wysokości zadania. Od rana najważniejszym tematem była tam konferencja chadeckiej partii KDH. Dopiero popołudniu (być może za sprawą komentarzy zbulwersowanych widzów) TA3 poświęciła tragedii więcej czasu.
W publicznych mediach słoweńskich czuć już większy dystans. Prezydent Kaczyński nie cieszył się tam dobrą sławą, jego konserwatyzm był nieco wyolbrzymiony, utrwalił się również wizerunek Polski jako kraju rządzonego przez braci bliźniaków. Ich współczucie zatem nie było tak głębokie, jak w przypadku naszych południowych sąsiadów. Przeciwnie, niektórzy internauci wykazując się wielką dozą czarnego humoru twierdzili, że nam zazdroszczą...
Powinniśmy odwdzięczyć się Czechom i Słowakom za ich solidarność. Chciałebym, żeby stało się takprzy weselszej okazji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.