Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7866 miejsce

Światowe standardy cytogenetyki w Instytucie Matki i Dziecka

W Zakładzie Genetyki Medycznej Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie od początku września działają niezwykłe jak na Polskę Pracownie Cytogenetyki. Niezwykłe, bo umożliwiające badania naukowe na najwyższym światowym poziomie.

Uroczyste otwarcie Pracowni Cytogenetyki Zakładu Genetyki Medycznej / Fot. Witold StrobelTrudno uwierzyć, że jeszcze kilka miesięcy temu Pracownie Cytogenetyki mieściły się w ciasnych pomieszczeniach na parterze starego budynku szpitalnego Instytutu. Zmiany były możliwe dzięki unikalnemu programowi badawczemu, na który udało się pozyskać prawie 4,5 mln zł z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pracownie uroczyście otwarte zostały ponownie w dniu 23 września.

Pracownie Cytogenetyki są częścią Zakładu Genetyki Medycznej Instytutu Matki i Dziecka. Jest to jeden z zakładów naukowych o najdłuższej tradycji i bogatym dorobku. Jego historia datuje się od 1973 roku. Od ponad 30 lat kieruje nim prof. Tadeusz Mazurczak, który pełni obecnie jednocześnie funkcję przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka. Profesor Mazurczak był jednym z orędowników rozwijania Pracowni Cytogenetyki. W strukturze zakładu znajduje się również Poradnia Genetyczna pod kierunkiem dr Ewy Obersztyn oraz Pracownie Genetyki Molekularnej, których zespołem kieruje prof. Jerzy Bal.

Od drugiej połowy XX wieku wiadomo, że najnowsze technologie wdrażane są we wszystkich
dziedzinach życia powodując nieustanny postęp. Podobnie rozwój genetyki przyczynia się do coraz skuteczniejszego poznawania mechanizmu powstawania i dziedziczenia wielu poważnych chorób.

Zespół Zakładu Genetyki Medycznej jest młody / Fot. Witold StrobelProfesor Ewa Bocian z Pracowni Cytogenetyki Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie jest pewna, że między innymi dzięki pracom naukowo-badawczym prowadzonym w Instytucie już niedługo koszt skomplikowanych badań genetycznych obniży się na tyle, że można nimi będzie standardowo objąć wszystkich potrzebujących diagnostyki chorych. Kiedy profesor Bocian oprowadza po przeszło 400-metrowym laboratorium, które spełnia wszystkie standardy światowe, pokazując sprzęt i tłumacząc skomplikowane procedury badawcze trudno oprzeć się wrażeniu, że ma rację.

Tych potrzebujących pacjentów jest naprawdę wielu, o czym przekonuje dr Ewa Obersztyn, kierownik Poradni Genetycznej w Instytucie: Przyjeżdżają do nas rodzice z chorymi dziećmi z całej Polski. Kierowani są przez lekarzy, którzy standardowymi metodami nie są w stanie postawić diagnozy. Lekarz genetyk podczas wizyty decyduje jakim badaniom diagnostycznym zostanie poddane dziecko. Może też zaproponować udział w programie naukowym, którego najważniejszym celem jest upowszechnienie dostępu do badań cytogenetycznych. Program ten finansowany jest z grantu naukowego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.