Facebook Google+ Twitter

Światowe święto książki

Dziś na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto zostało ustanowione przez organizację UNESCO w 1995 roku. Jego początków należy szukać w Hiszpanii. Od 1930 roku Dzień Książki to oficjalne święto w tym kraju.

Tradycja świętowania rozpoczęła się w 1926 r., kiedy wydawca z Walencji postanowił zorganizować obchody Dnia Książki. Początkowo ustalona data – 7 października – z czasem została zamieniona na 23 kwietnia. To rocznica śmierci wybitnego pisarza hiszpańskiego Miguela de Cervantesa, uważanego za twórcę europejskiej powieści nowożytnej. To także data urodzin i śmierci angielskiego dramaturga Wiliama Szekspira oraz rocznica śmierci innego pisarza z Hiszpanii Inki Garcilasa de la Vegi, żyjącego na początku XVI wieku. Ten dzień to dziś doskonała okazja do większych niż zwykle zakupów bo wiele wydawnictw z tej okazji obniża ceny książek. W Światowy Dzień Książki warto sięgnąć po polskie pozycje. Fot. Krzysztof Szymczak Dziennik Łódzki / Fot. Fot. Krzysztof Szymczak Dziennik Łódzki

Dodatkowo 23 kwietnia Katalonia obchodzi swoje święto narodowe. Ma to związek z patronem tej krainy św. Jerzym, który – jak głoszą podania – w ten dzień pokonał smoka, który zagrażał katalońskiej ziemi. Krew wypływająca z pokonanej bestii stała się podłożem, z którego – według tradycji – zaczęły wyrastać róże. Na pamiątkę tego wydarzenia we współczesnej Hiszpanii przetrwał zwyczaj obdarowywania kobiet różami. W późniejszym okresie rozpropagowano zwyczaj, by różami obdarowywać wszystkich kupujących tego dnia książkę. Kwiaty otrzymują nie tylko kobiety, ale także... mężczyźni.

Święto książki zainaugurowała warszawska akcja „Biblioteka na trasie, czyli tramwaj zwany pożądaniem”. Do godz. 18 z Placu Narutowicza w Warszawie odjeżdża zabytkowy tramwaj wypełniony książkami, kursując na trasie: Aleje Jerozolimskie - Targowa - Plac Bankowy - Plac Zawiszy. Wydawnictwa przygotowały w nim interesujący dla dzieci i dorosłych program: czytanie i rysowanie bajek, spotkania z autorami, dyskusje o literaturze.

Rozpoczął się także konkurs na najlepszy projekt witryny z okazji Światowego Dnia Książki. W organizację włączył się Świat Książki, który
propaguje akcję. W księgarniach na terenie całego kraju organizowane są spotkania z autorami oraz konkursy. W Instytucie Cervantesa (ul. Myśliwiecka 4) o 17.30 otwarto mini-wystawę polskich wydawnictw (książki przetłumaczone z hiszpańskiego i katalońskiego w ostatnich latach z ośmiu polskich wydawnictw m.in. Muza, Pruszyński). Godzinę później ogłoszone zostaną wyniki trzeciej edycji Nagrody Instytutu Cervantesa za tłumaczenia literackie ogłoszone w 2005 r.

Także trójmiejskie biblioteki przyłączyły się do świętowania. W Gdańsku w sobotę kursował specjalny zabytkowy tramwaj. Pasażerowie mogli wysłuchać czytanych przez aktorów Teatru Wybrzeże fragmentów (wiązały się one z okolicą, w której w danej chwili znajdował się tramwaj) literatury poświęconych Gdańskowi. Z okazji Dnia Książki w Bibliotece Oliwskiej odbyło się również spotkanie z Markiem Lasotą, autorem książki, opracowania historycznego "Donos na Wojtyłę".

W Gdyni publicystka Barbara Szczepuła od godz. 17 jest gościem filii biblioteki nr 15. Spotkanie poświęcone jest książce "Dziadek we Wehrmachcie". Szczepuła starała się dotrzeć do prawdy o dziadku Donalda Tuska. Na kartach tej książki można prześledzić losy człowieka, oskarżonego podczas kampanii prezydenckiej przez Jacka Kurskiego o kolaborację z Niemcami podczas II wojny światowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Szkoda, że nie ukazał się na W24 fotoreportaż z gdańskiej albo warszawskiej akcji..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.