Facebook Google+ Twitter

Światowi przywódcy potępiają zamachy w Moskwie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-29 14:03

W przesłaniu do władz Rosji przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso potępił zamachy, w których zginęło 37 osób. Zrobił to również przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. W specjalnym oświadczeniu napisał, że nic nie usprawiedliwia terroryzmu i ataków na osoby cywilne. Przypomniał, że Parlament Europejski jest zdeterminowany w walce z terroryzmem.

Amerykański prezydent Barack Obama uznał zamachy za "odrażające akty". "Amerykanie są zjednoczeni z narodem rosyjskim w sprzeciwie wobec ekstremizmu i ohydnych zamachów terrorystycznych, świadczących o pogardzie dla życia" - napisał Obama w swoim oświadczeniu.

Zamachy zdecydowanie potępił też sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Podkreślił, że nie ma usprawiedliwienia dla tego rodzaju ataków na niewinnych ludzi. Rasmussen dodał, że NATO współpracuje z Rosją w walce z międzynarodowym terroryzmem, złożył też kondolencje rodzinom ofiar.
Słowa potępienia napłynęły też od niemieckiego rządu. Zamachy w moskiewskim metrze potępił też niemiecki rząd. Szef dyplomacji Guido Westerwelle powiedział w Berlinie, że „są to obrzydliwe czyny, których nie da się niczym usprawiedliwić". Minister złożył kondolencje bliskim ofiar.

Prezydent Lech Kaczyński złożył kondolencje prezydentowi Rosji. W depeszy przekazał wyrazy współczucia w imieniu wszystkich Polaków oraz własnym. Premier Donald Tusk złożył kondolencje premierowi Rosji. Napisał, że łączy się w żałobie z rodzinami i bliskimi ofiar, a rannym życzy szybkiego powrotu do zdrowia.

Ukraiński prezydent Wiktor Janukowycz wyraził ubolewanie z powodu zamachów w Moskwie. W liście do prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa napisał: „W naszym kraju podzielamy ból z powodu trudnej i nieodwracalnej straty, jaka spotkała Federację Rosyjską".

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zapowiedział zdecydowaną walkę z terroryzmem i polecił wzmocnienie środków bezpieczeństwa w środkach komunikacji. Premier Władimir Putin zapewnił, że rosyjskie służby bezpieczeństwa zrobią wszystko, aby znaleźć i ukarać przestępców.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.