Facebook Google+ Twitter

Światowid ze Zbrucza - wykład w krakowskim Muzeum Archeologicznym

Muzeum Archeologiczne w Krakowie, 27 stycznia organizuje wykład poświęcony jednemu z bardziej intrygujących słowiańskich zabytków - posagowi datowanemu na około IX-X wiek, wydobytemu w 1848 roku na Podolu z rzeki Zbrucz.

Replika Światowida ze Zbrucza w Krakowie / Fot. Kamill2001, Wikipedia na licencji free GNU"(...) Góra Sokolichą zwana, której skalisty, brunatny, krety występ prawie prostopadle do Zbrucza spada. U stóp tego występu, w dolinie zwanej Zbiegła, na pierwszym załomie Zbrucza ku południowi (o 300 metrów od byłej kasarni straży finansowej, dziś leśniczówki)... wydobyli w roku 1848 ze Zbrucza posąg Światowita". Tak w roku 1883, Adam Kirkor opisał miejsce odkrycia kamiennego posagu.

12 maja 1851 r. posag zbruczański dotarł do Krakowa. Od tego czasu losy jego stanowią cząstkę historii Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Czym był? Czym jest? Kogo lub co przedstawia? Kto go stworzył i w jakim celu? Czy potrafimy odpowiedzieć na te pytania? Pytania nierozłącznie związane są z obecnością posagu w Krakowie.

Prostopadłościenny słup, o szerokości 29-30 cm i wadze ok. pół tony, pokryty jest trzema pasmami przedstawień figuralnych. Według koncepcji części badaczy posąg obrazuje główne bóstwa panteonu słowiańskiego tudzież m.in. (w górnej jego części) cztery aspekty bóstwa naczelnego Słowian (Peruna lub utożsamianego z nim połabskiego Świętowita). Przypisuje mu się również ikonograficzne wyobrażenie wszechświata. Powszechnie interpretuje się pas górny posągu jako sferę niebiańską, środkowy jako świat zamieszkany przez ludzi, zaś dolny utożsamiany jest z podziemiami. Całość posągu uważana jest za symboliczne przedstawienie axis mundi - osi świata.

Mgr Anna Tyniec
"KAMIENNY POSAG ZE ZBRUCZA"
Wykład odbędzie się w salach Muzeum Archeologicznego w Krakowie
w dniu 27 stycznia 2011 r. o godz. 16.30

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

kamill2001
  • kamill2001
  • 22.10.2011 23:35

Ooo, moje zdjęcie, niestety niezbyt profesjonalnie zrobione komórką :) Cieszę się że się przydało. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.02.2011 17:16

Dobry artykuł, kolejna kopalnia ciekawostek 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jako ciekawostka: "Światowid ze Zbrucza" jest niejako nazwą własną słowiańskiego posągu z IX wieku, wydobytego w 1848 roku z rzeki Zbrucz. Czterotwarzowe Bóstwo Słowian - będące panem niebios, także lasu, słońca, ognia, urodzaju a prawdopodobnie też wojny - poprawnie zwie się Świętowit.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.