Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7649 miejsce

Światowy Atlas Ryb wzbogacił sie o 8 nowych pozycji

Naukowcy badający rafy koralowe w północnej części indonezyjskiej wyspy Bali odkryli nowe kolonie ryb. Zdumienie było tym większe, kiedy okazało się, że aż 8 z wyodrębnionych w badanym miejscu gatunków była ichtiologom do tej pory nieznana.

Rafa koralowa i jej mieszkańcy / Fot. Piotr ŚmieszekWydawać by się mogło i jest w tym dużo racji, iż na mapie świata coraz mniej jest „białych plam” a w atlasach flory i fauny naszego globu coraz mniej miejsca dla niepoznanych i sklasyfikowanych dotąd żywych stworzeń i roślin.

Tym niemniej wciąż pojawiają się tu i ówdzie informacje jak perełki o nowych odkryciach, które tym bardziej wywołują powszechny szacunek i podziw eksploratorów zakątków matki ziemi.
Jedną z takich notatek zamieścił w miniony weekend indonezyjski dziennik Jakarta Post, a mowa w niej o ośmiu nowych gatunkach ryb, odkrytych na wydawało by się prześwietlonej od a do z wyspie Bali.

Wszystkie 8 rybek odkrył zespół ichtiologów pod kierunkiem Holendra Erdmana Ven Nydeck, penetrujący zatopiony amerykański statek transportowy z okresu drugiej wojny światowej.
Storpedowany w 1942 roku przez Japończyków US Liberty zdążył już solidnie porosnąć
rafą koralową i doczekał się tysięcy podwodnych lokatorów. Statek spoczywa na głębokości kilkudziesięciu metrów w krystalicznie czystych wodach w okolicy miejscowości Tulamben na północy wyspy Bali.

Dla ichtiologów i pasjonatów morskich stworzeń warto wymienić nowo zapisane nazwy odkrytych ryb. Są to po kolei Siphamia, Heteroconger, Apogon, Parapercis, Meiacanthus, Manonichthys, Grallenia i Pseudochromis.
Oprócz ryb atlasy podmorskiej flory wzbogacił też jeden nowy koralowiec z US Liberty.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.