Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17929 miejsce

Światowy Dzień Książki z różą w tle

Podsumowaniem działań promujących czytelnictwo w 2008 roku i przedstawieniem terminów imprez towarzyszących rozpoczęły się obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

 / Fot. Redakcja23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki. Wśród akcji mających promować czytelnictwo odbył się w całej Polsce "Weekend z różą", w ramach którego każdy klient księgarni dostał przy zakupie dowolnej książki czerwoną różę, będącą symbolem akcji. W Warszawie, Gdańsku i Krakowie wszyscy chętni mogli posłuchać fragmentów książek czytanych przez znane osoby. Wśród czytających znaleźli się m. in. prof. Jerzy Bralczyk, Grzegorz Miecugow oraz Kira Gałczyńska.

Elżbieta Stefańczyk, prezes Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, przedstawiając wyniki badań nad stanem czytelnictwa w Polsce w 2008 roku, powiedziała, że ok. 60 proc. ogółu użytkowników bibliotek stanowili ludzie młodzi. W bibliotekach zarejestrowany był co szósty mieszkaniec Polski, co piąty mieszkaniec miasta oraz co ósmy wsi. Tendencja ta wzrasta wraz ze zmianami w asortymencie bibliotek, które stawiają na przyciągnięcie młodych ludzi, przez wprowadzanie do swoich zasobów materiałów audiowizualnych i katalogów książek dostępnych w internecie. W 2008 roku, wśród działań mających zachęcić nas do sięgnięcia po książkę, znalazł się m.in. konkurs fotograficzny "Przyłapani na czytaniu". Zadaniem konkursowym było zrobienie jak najciekawszej fotografii, której jednym z bohaterów byłaby książka.

Poinformowano także o przebiegu polskiej edycji konkursu na Europejską Nagrodę Literacką, do której nominowanych jest dwunastu polskich pisarzy, np. Dukaj i Witkowski. Listy nominowanych można znaleźć na stronach Polskiej Izby Książki. Wszyscy, którzy chcieliby oddać głos na swojego ulubionego pisarza, mogą to zrobić w księgarniach zrzeszonych w Polskiej Izbie Książki do 15 maja. Werdykt zostanie ogłoszony podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie.

W trakcie obchodów Światowego Dnia Książki docenieni zostaną wydawcy i bibliotekarze, którzy promują czytelnictwo. W najbliższy czwartek w Warszawie odbędzie się uroczysta gala, podczas której zostaną wręczone nagrody za promocję czytelnictwa dla najaktywniejszej biblioteki oraz za najlepszą aranżację witryny księgarskiej.

Zostaną także przyznane nagrody dla dzieci i młodzieży w konkursie "Moja lektura nieobowiązkowa". Z myślą o młodych ludziach, powstała też strona internetowa Światowy Dzień Książki, na której można zamieszczać zdjęcia związane z książkami. Jednak głównym celem witryny internetowej jest dotarcie do wszystkich osób, które po książkę niechętnie do tej pory sięgały.

Więcej informacji o licznych atrakcjach, które będą miały miejsce w trakcie obchodów Światowego Dnia Książki znajdziecie na stronie organizatorów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.