Facebook Google+ Twitter

Światowy dzień osób dotkniętych chorobą Parkinsona

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-11 10:49

Dziś obchodzimy światowy dzień osób dotkniętych chorobą Parkinsona. Został ustanowiony w rocznicę urodzin angielskiego lekarza Jamesa Parkinsona, który w 1817 roku jako pierwszy opisał objawy tej choroby.

Choroba Parkinsona jest jednym z najczęstszych schorzeń centralnego układu nerwowego. W Polsce na parkinsonizm cierpi około 60 tysięcy osób.

Charakterystycznym objawem schorzenia jest ogólne spowolnienie ruchów. Towarzyszy temu pochylenie sylwetki do przodu, drżenie rąk, czasem nóg lub głowy oraz maskowata twarz, nie wyrażająca uczuć. Chory ma trudności z pisaniem, pojawia się sztywność mięśni, następują zaburzenia równowagi i mowy.

Mimo postępów choroby, pacjent zachowuje sprawność umysłową, co potęguje jego cierpienie. Często popada w stany depresyjne i zamyka się we własnym świecie. Chorobie towarzyszą też stany otępienia oraz bezsenność.

Objawy parkinsonizmu najczęściej pojawiają się około 60 roku życia, choć są pacjenci, którzy zachorowali po czterdziestce. Statystycznie częściej chorują mężczyźni. Poza sukcesami operacyjnymi w leczeniu choroby Parkinsona, pacjenci i lekarze wciąż czekają na przełom.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.