Facebook Google+ Twitter

Światowy dzień osób jąkających się

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-10-22 13:55

Kasia: "Zauważyłam go na dyskotece, Michał, interesujący chłopak, widywałam go w szkole, był przystojny i podobno trochę się jąkał. Tańczył sam więc postanowiłam, że się do niego przyłączę.."

Jąkanie się może być urocze. / Fot. PAP-MACIEJ CZAJKOWSKIKasia: "Zauważyłam go na dyskotece, Michał, interesujący chłopak, widywałam go w szkole, był przystojny i podobno trochę się jąkał. Tańczył sam więc postanowiłam, że się do niego przyłączę. Gdy byłam blisko uśmiechnęłam się , lecz on praktycznie nie zwrócił na mnie uwagi. Nie zdążyłam mrugnąć, gdy w wir tańca porwał mnie Bartek... On dalej tańczył sam, a mnie było przykro. Postanowiłam, że spróbuję jeszcze raz zainteresować go swoją osobą. Podeszłam gdy stał przy barku, zapytałam zachęcająco jak się bawi. On wyjąkał jedynie, że "dobrze". Poczułam się okropnie, on nie chciał mnie poznać."

Michał: "[i]Kumpel namówił mnie na dyskotekę, długo się opierałem, ale w końcu poszedłem. Przynajmniej się napiję, myślałem, choć w duszy marzyłem o poznaniu dziewczyny.
Zobaczyłem tam Kasię, super laska, często przyglądałem się jej w szkole. 'Tańcząc' zauważyłem, że kieruje się w moją stronę. Uśmiechnęła się, a ja udałem, że tego nie widzę. Po chwili jakiś koleś zaczął z nią tańczyć. Byłem na siebie wściekły. Poszedłem się napić.
Zmienili muzykę a ona podeszła i zamówiła colę. Chciałem do niej zagadać, ale głos utkwił mi w gardle, zrezygnowałem. Wziąłem łyk piwa, a tymczasem ona się do mnie odezwała! Zapytała jak się bawię. Poczułem mocne bicie serca i.. 'blok'. Chciałem jej odpowiedzieć, że nie najlepiej i zapytać jak ona, ale wydusiłem tylko oschłe "dobrze"... Czułem się okropnie, po raz kolejny udowodniłem sobie, że przez jąkanie nic nie jestem wart.

Do Kasi podeszły koleżanki a ja zostałem sam

Jąkanie sieje spustoszenie w psychice młodego człowieka, przekłada się na oceny w szkole, samoocenę a wreszcie na kontakty z dziewczynami. Osoba jąkająca się często nie jest sobą w towarzystwie, czuje się gorsza przez swój problem i zażenowana, gdy inni mówią o niej że jest małomówna i nieśmiała, tymczasem ona chciałaby tyle powiedzieć.. a nie może.

"Idź do logopedy!"

...słyszy jąkający. Niewielu wie, że logopeda może pomóc tym we wczesnej fazie jąkania.

Gdy problem "siada" na psychikę, taka osoba traci podstawowe umiejętności kontaktu ze społeczeństwem. Często zamyka się w sobie a niekiedy ma myśli samobójcze - tutaj logopeda niewiele zdziała. Istnieją specjalistyczne terapie, lecz niewielu na nie stać, ich ceny wahają się pomiędzy 1300zł a 8000zł, co gorsza nie są refundowane przez NFZ.

Jak pomóc?

W światowy dzień jąkających się apelujemy do ludzi, którzy znają osoby jąkające się, o pomoc i wsparcie dla nich. Jak pomóc? Zapraszam do przeczytania Poradnika.

Są na szczęście osoby, które za darmo dzielą się wiedzą na temat jąkania, dla wszystkich jąkających się - Poradnik napisany przez jąkających się oraz osoby po terapiach.

W światowym dniu jąkających się, życzę wszystkim chorym wytrwałości w walce z tym problemem!

Łukasz Chruszcz.
Materiał ukazał się na stronach: Interia360.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.