Facebook Google+ Twitter

Światowy Dzień Pluszowego Misia - 25 listopada

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2008-11-25 22:54

Miś, to jedna z najbardziej znanych i ulubionych zabawek wszystkich dzieci. 25 listopada 2002 r., dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki został ustanowiony Światowy Dzień Pluszowego Misia.

" Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci " / Fot. Ewa Krzysiak Pluszowy miś - niezwykle miły i miękki w dotyku - już od 100 lat towarzyszy dzieciom na całym świecie. Jest niczym przyjaciel, który jest zawsze wtedy, kiedy go najbardziej potrzebujemy. Taki, który nigdy nie zdradzi, nie zrani i nie zawiedzie. To jemu powierza się największe tajemnice, z nim się dzieli radościami i smutkami. On pocieszy, doda otuchy i do niego przytula się zasypiając.

Autorzy książek dla dzieci piszą o nim opowiadania, powieści oraz wiersze. Jest również bohaterem filmów np. Miś Uszatek, Miś Colargol, Miś Paddington, Miś Fazzy czy Miś Puchatek.

Kto z nas dorosłych nie wraca pamięcią do pierwszego ukochanego misia? Czy ktoś trzyma go jeszcze na szafce i ukradkiem jak nikt nie widzi, bierze do rąk i głaszcze jednocześnie wspominając czas, kiedy miał kilka lat? Może wówczas przypominają się dawno zapomniane piosenki, takie jak " Stary niedźwiedź mocno śpi" lub " Jadą, jadą misie".

Niewiele osób wie, że pierwszego pluszowego misia uszyła pod koniec XIX wieku w Niemczech Margarete Steiff. Jej siostrzeniec założył firmę produkującą różne pluszowe zabawki, które później eksportowano do Ameryki. Tam właśnie miś stał się bardzo popularny i to dzięki prezydentowi Theodorowi Rooseveltowi. W 1902 r. - sam będąc myśliwym - sprzeciwił się zastrzeleniu małego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był rysownik Clifford Berryman, który opublikował w waszyngtońskich gazetach komiks. Cukiernik z Brooklynu Morris Michton postanowił wykorzystać zdrobniałe imię prezydenta i zaczął sprzedawać zabawki pod nazwą Teddy Bear, która w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

Bez względu na to, ile mamy lat - kochajmy misie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

Miśki górą :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo sympatyczny i potrzebny tekst+

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 26.11.2008 11:03

Misia rozprułem, był nawet jeszcze fajniejszy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 26.11.2008 10:07

(+) Ojejku... przemiły tekst.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Urocze! ... i ja mam jescze misia...plus dla wspomnień :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.