Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28956 miejsce

Światowy Dzień Pluszowego Misia - 25 listopada

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2008-11-25 22:54

Miś, to jedna z najbardziej znanych i ulubionych zabawek wszystkich dzieci. 25 listopada 2002 r., dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki został ustanowiony Światowy Dzień Pluszowego Misia.

" Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci " / Fot. Ewa Krzysiak Pluszowy miś - niezwykle miły i miękki w dotyku - już od 100 lat towarzyszy dzieciom na całym świecie. Jest niczym przyjaciel, który jest zawsze wtedy, kiedy go najbardziej potrzebujemy. Taki, który nigdy nie zdradzi, nie zrani i nie zawiedzie. To jemu powierza się największe tajemnice, z nim się dzieli radościami i smutkami. On pocieszy, doda otuchy i do niego przytula się zasypiając.

Autorzy książek dla dzieci piszą o nim opowiadania, powieści oraz wiersze. Jest również bohaterem filmów np. Miś Uszatek, Miś Colargol, Miś Paddington, Miś Fazzy czy Miś Puchatek.

Kto z nas dorosłych nie wraca pamięcią do pierwszego ukochanego misia? Czy ktoś trzyma go jeszcze na szafce i ukradkiem jak nikt nie widzi, bierze do rąk i głaszcze jednocześnie wspominając czas, kiedy miał kilka lat? Może wówczas przypominają się dawno zapomniane piosenki, takie jak " Stary niedźwiedź mocno śpi" lub " Jadą, jadą misie".

Niewiele osób wie, że pierwszego pluszowego misia uszyła pod koniec XIX wieku w Niemczech Margarete Steiff. Jej siostrzeniec założył firmę produkującą różne pluszowe zabawki, które później eksportowano do Ameryki. Tam właśnie miś stał się bardzo popularny i to dzięki prezydentowi Theodorowi Rooseveltowi. W 1902 r. - sam będąc myśliwym - sprzeciwił się zastrzeleniu małego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był rysownik Clifford Berryman, który opublikował w waszyngtońskich gazetach komiks. Cukiernik z Brooklynu Morris Michton postanowił wykorzystać zdrobniałe imię prezydenta i zaczął sprzedawać zabawki pod nazwą Teddy Bear, która w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

Bez względu na to, ile mamy lat - kochajmy misie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

@ Andrzej Chorążewicz

No cóż... może kiedyś znów zrobią casting i wówczas wszystkie misie Pan pokona :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

W tym roku powstało w Zakopanem Muzeum Misiów. Można tam obejrzeć misie - przedstawiciele różnych zawodów, scenki rodzajowe z udziałem misiów, wysłuchać koncertu ruchomych misiów i zrobić sobie foto z Góralską Rodziną Misiów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzisiaj Światowy Dzień Pluszowego Misia. Pamiętacie swoje miśki?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ewo bardzo ciekawie napisałaś o misiu. Jej, mój miś Krzysiu, tak miał na imię długo żył, wiele ze mną przeszedł :-)...był już bez jednego oka a nadal go kochałam. Teraz już go nie ma, był bardzo zniszczony, dostałam go na roczek od mamy. Pewnego dnia poprosiłam mamę by go spaliła bo biedny cały się sypał. Mogła go spalić tylko wtedy gdy mnie nie będzie. I nie wiem, nie pytam, bo nie chcę wspominać, ale mam nadzieję, że mojego Krzysia już nie ma.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zosia Barańska1619
  • Zosia Barańska1619
  • 14.11.2010 12:51

Mam niezłą kolekcję misiów, są dla mnie bardzo ważne ...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jaki wielki pluszak, chyba wszyscy kochamy pluszaki. Plus za przypomnienie dzieciństwa

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 26.11.2008 23:34

+) Tylko z moim Misiem do dziś żyjemy w zgodzie. Nawet tego nie dostrzegam, że brak mu lewego oka, prawego ucha i sypią się z niego trociny.... On jest Mój !!! I tak razem wspierając się idziemy przez życie.... Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miś jaki jest każdy widzi:)

Plus...od miłośnika misiów..hehe...

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 26.11.2008 17:03

Ja tylko przypomnę, że moje nazwisko to Misiewicz

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 26.11.2008 16:08

Jak to, jak mogłem !? :( - miałem być chirurgiem ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.