Facebook Google+ Twitter

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej – 19 sierpnia 2010

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-08-18 11:12

Już po raz drugi obchodzimy Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej ustanowiony przez ONZ, która w ten sposób pragnie zwiększać świadomość na temat działań pomocowych na świecie oraz pracy ludzi, którzy zawodowo zajmują się pomocą humanitarną.

Logo Polskiej Akcji Humanitarnej / Fot. PAHKomisja Europejska zwraca uwagę, że dzień ten pomyślany jest jako hołd wszystkim tym, którzy ponieśli śmierć lub zostali ranni niosąc pomoc innym. Sama data – 19 sierpnia – jest związana z zamachem na siedzibę ONZ w Bagdadzie. Zginęły wówczas 22 osoby: pracownicy organizacji pomocowych, a wśród nich przedstawiciel sekretarza generalnego ONZ, Sergio Vieira de Mello.

Temat przewodni tegorocznych obchodów - "Jesteśmy pracownikami humanitarnymi" - ma na celu przybliżenie społeczności międzynarodowej specyfiki tego wyjątkowego zawodu oraz pokazanie, że wykonują go ludzie wielu narodowości i specjalności, którzy w swej pracy kierują się podobnymi wartościami. Ten dzień służy także przypomnieniu, iż pomoc może przybierać najrozmaitsze formy - począwszy od opieki medycznej przez zapewnienie pożywienia do przekazywania wiedzy. Wszystko to ma na celu ochronę życia ludzkiego.

Plakat promujący "World Humanitarian Day" / Fot. http://ochaonline.un.org/whd/posters.htmlPomysłodawcy dnia przypominają także, iż pracownicy humanitarni niosą pomoc w trudnych warunkach, bez względu na wyznanie czy deklaracje polityczne. ONZ zwraca uwagę na fakt, że mimo to coraz częściej postrzega się ich jako stronę w konflikcie. Ta opinia kierowana jest błędnym przekonaniem, iż pomoc dostarczana jest tylko i wyłącznie przez Zachodnie agendy, a pracownicy humanitarni reprezentują ich interesy oraz światopogląd. Na skutek tych nieporozumień co roku giną dziesiątki pracowników, a setki z nich to ofiary ataków lub porwań. Z tego powodu cierpią także ubodzy, ofiary katastrof i wojen pozbawione dostępu do należnej im pomocy.

ONZ wyraża nadzieję, że obchody Światowego Dnia Pomocy Humanitarnej przyczynią się do zwiększenia zaufania wobec pracowników humanitarnych, a także poszanowania i uznania neutralności, bezstronności oraz niezależności, będących trzema zasadami leżącymi u podstaw pomocy humanitarnej.

PAHRusza pierwszy sklep socjalny w Polsce

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.