Facebook Google+ Twitter

Światowy Dzień Psa

Mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, ale czy człowiek jest najlepszym przyjacielem psa?

Dzielna / Fot. A.WiosnaDo tego żeby mieć psa trzeba dorosnąć, dojrzeć. Mieć psa to duża odpowiedzialność. Kiedy czytam, że w jakimś schronisku znajduje się kilka tysięcy psów, nasuwa się pytanie skąd one się tam wzięły. Otóż ich losem pokierowali niewłaściwi, nieodpowiedzialni ludzie. Jest wiele motywów, dla których bierze się psa do domu.

Bardzo często młode małżeństwa biorą psa jako towarzysza
zabaw dla swojej pociechy. Nie przewidują konsekwencji takiego kroku, nie zdają sobie sprawy jakiego poświęcenia wymaga
posiadanie psa. Pies w takim domu pełni rolę zabawki, maskotki i jest tam tak długo, jak długi bywa żywot maskotki, czyli, dopóki się nie znudzi. Bardzo często do pierwszego urlopu.

Pełny relaks. / Fot. A.WiosnaOddaje się psa, kiedy za dużo rozrabia, gryzie kapcie, ubrania. Oddaje się psa, kiedy wyrośnie ponad oczekiwania właścicieli i nagle w niewielkim mieszkaniu robi się ciasno. Oddaje się psa, kiedy zmienia się z puszystej maskotki w dorosłego osobnika i nie jest już taki piękny i śmieszny. Młode gospodynie zaś, do pasji doprowadza widok psiej sierści walającej się po mieszkaniu.

Jest wiele powodów, dla których ludzie pozbywają się psów. Nawet ci, którzy zawożą psa do schroniska opowiadając personelowi niestworzone historie (teraz w modzie jest uczulenie na sierść) wyrządzają zwierzęciu niesamowitą krzywdę. Chyba żaden inny zwierzak nie przywiązuje się do właścicieli jak pies, żadne inne stworzenie nie potrafi obdarzyć człowieka taką miłością.

Psie figle / Fot. A.WiosnaWydaje mi się, że apele o zaopiekowanie się psami ze schronisk to nie najszczęśliwszy pomysł. Psy zabrane ze schroniska bardzo często wracają tam. Człowiek odpowiedzialny kiedy decyduje się na kupno psa wie gdzie ma po tego zwierzaka pójść. Mam na myśli to, że kupno psa powinno być suwerenną przemyślaną decyzją, że nie powinien to być nagły impuls, potrzeba chwili. Powinno się jeszcze więcej zachęcać właścicieli psów do sterylizacji. To naprawdę ułatwia życie posiadaczom czworonogów.


I jeszcze raz powtórzę, mieć psa to ogromna odpowiedzialność, pies to nie zabawka. To żywe stworzenie, które tęskni, które boi się, które kocha.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Tysiące lat razem to jest wierność.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

link
"Nie ma znaczenia ile masz pieniędzy, ani ile rzeczy, możesz być biedakiem, ale mając psa jesteś bogaty" - Louis Sabin

Komentarz został ukrytyrozwiń

To prawda - mam znajdkę, ktora potrafi zasygnalizować mową ciała, uszu i ogona wszystko. Czasem się sprzeczamy na temat zawartosci miski, kierunku spaceru i...rowerów, których ja nie pozwalam łapać za pedały, a ktore Fumcię denerwują niesłychanie: no bo po co te koła tak się kręcą? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.07.2010 10:24

Zgadzam się, psy to odpowiedzialność a tej często brakuje ich właścicielom...ale to już temat rzeka:) pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.