Facebook Google+ Twitter

Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów

28 sierpnia odbędzie się Read Comics in Public Day. Jest to akcja promującą czytanie komiksów. Jej polski odpowiednik, Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów, to przy okazji sprzeciw wobec podniesieniu stawki VAT na książki i prasę.

Jak można przeczytać na stronie www.facebook.com, polscy czytelnicy komiksów zamierzają dać rządowi Donalda Tuska jasno do zrozumienia, że podnoszenie podatku VAT na literaturę nie jest najlepszym pomysłem. Zwłaszcza, przy tak niskiej popularności słowa pisanego w kraju.

Jak pamiętamy, 31 grudnia br. przestanie obowiązywać zerowa stawka VAT dla książek i prasy specjalistycznej. Już od 1 stycznia 2011 roku wzrośnie ona aż do 7% . Przeciwko tej podwyżce oponowała drogą listową Polska Izba Książki. Minister finansów, Jacek Rostowski, obiecał podjąć działania mające na celu zachowanie poprzedniej stawki, także wystąpienie w tej sprawie do Komisji Europejskiej. Jednak jak pokazały ostatnie dni, gabinet Donalda Tuska pozostał przy wyższym wymiarze podatku.

Dlatego teraz swój sprzeciw wyrazić chcą miłośnicy komiksów zebrani wokół inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego. Stowarzyszenie powstało w 2009 roku, przyjmując sobie za cel integrację środowiska związanego z tą dziedziną sztuki – od czytelników i wydawców po twórców. Jednak PSK zajmuje się zwiększeniem świadomości społeczeństwa na temat komiksów i wspiera działania z tym powiązane, wystawy, konwenty i festiwale. 28 sierpnia, w Read Comics in Public Day, oddadzą się publicznie przyjemności czytania historyjek obrazkowych, jednocześnie mówiąc „NIE” podwyżce, która to może przyczynić się do zmniejszenia, i tak bardzo skromnego, współczynnika przeczytanych dzieł literatury.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.