Facebook Google+ Twitter

Światowy Dzień Walki z AIDS. Matki nie wiedzą o chorobie i zarażają swoje dzieci

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-12-01 21:29

W Polsce wykryto dotychczas ok. 150 zakażeń HIV u dzieci. Większość z nich zaraziła się od matek, z których wiele nie wiedziało, że są nosicielkami. Nic dziwnego, bo spośród około 30 tysięcy zarażonych Polaków, tylko co trzeci wie, że roznosi wirusa HIV. Tymczasem dobrze prowadzona ciąża wyklucza przeniesienie choroby na dziecko.

W piątek obchodzimy Światowy Dzień Walki z AIDS. Każdego dnia dwie osoby w Polsce dowiadują się, że są zakażone HIV. Najbardziej narażeni nie są wcale narkomanii, lecz osoby młode, aktywne seksualnie. W naszym kraju, ze względów społecznych i ekonomicznych, częściej zarażają się kobiety niż mężczyźni.

AIDS jest jedną z głównych przyczyn zgonów i zachorowań na świecie. Nosicielami jest już około 40 milionów ludzi, z czego 95 procent pochodzi z krajów rozwijających się, zwłaszcza z Afryki. Liczba zakażeń narasta jednak nie tylko w odległych od Polski krajach. Coraz niebezpieczniej jest na terenie byłego Związku Radzieckiego. - W Polsce życie z powodu AIDS straciło ponad 830 spośród 1833 chorych. Wirus przenoszony jest głównie drogą płciową – poinformowała na piątkowej konferencji prasowej dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS dr Anna Marzec-Bogusławska.

Liczbę nowych zakażeń można by ograniczyć, ale w Polsce niestety nie ma zwyczaju badania się na obecność wirusa. Eksperci przytaczają historie młodych, zamężnych kobiet, które dopiero po urodzeniu dziecka z małą odpornością, dowiadywały się, że od lat były nosicielkami. Wystarczył jeden kontakt seksualny bez zabezpieczeń w młodości, by ich życie zmieniło się na zawsze. Co druga zakażona HIV osoba jest między 20. a 29. rokiem życia, 8 proc. to osoby poniżej 20. roku życia.

Poważnym problemem są też zakażenia dzieci. Można by ich całkowicie uniknąć, gdyby kobiety wiedziały o nosicielstwie i zgłaszały to lekarzom. Około 70 proc. zakażeń u dzieci zdarza się podczas porodu. - Dziecko może zarazić się od matki w wyniku kontaktu krwi dziecka z krwią osoby zakażonej. Drugim źródłem jest karmienie piersią. Jeżeli wyeliminujemy te ryzyka, matka może wychować zdrowe dziecko – przekonują lekarze z Poradni Zakażeń Perinatalnych Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Jeśli przyszła mama przyjmuje leki i stosuje się do zaleceń lekarza, ryzyko przeniesienia śmiercionośnego wirusa na dziecko spada poniżej 1 proc. Jednak aby uchronić dziecko, matka musi wiedzieć o chorobie. Dlatego w przypadku planowania ciąży warto się przebadać. Bezpłatne i anonimowe badania na HIV można wykonać w 18 ośrodkach na terenie całej Polski. Rocznie zgłasza się do nich 15 tys. osób.

OK (APP)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

To niemal 20 lat grasuje u nas AIDS a "tylko" poniżej 1000 osób umarło na nie? Jedna osoba tygodniowo? To ile dziennie umiera na zawał, z przepicia, z powodu papierosów? Ile ginie od pioruna, porażenia prądem, utonięcia? Ile na drogach? To wiem - 15 dziennie. Myślałem, że skala jest większa. Pewnie, poza ofiarami jest dziedzina życia i tu koszmar.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.