Facebook Google+ Twitter

Światowy Dzień Walki z Gruźlicą

Dziś jest Światowy Dzień Walki z Gruźlicą. Ustanowiony został w rocznicę wykrycia prątka gruźlicy przez niemieckiego lekarza Roberta Kocha. Gruźlica zabija ponad 3 miliony osób rocznie. Stanowi poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia ludzi na świecie.

Logo WHO. Źródło:www.who.intZ roku na rok przybywa zachorowań na gruźlicę. Odnotowuje się się ponad 3,5 miliona nowych przypadków rocznie. Na kraje rozwijające się przypada 95 % wszystkich przypadków tej choroby. Jest to związane z epidemią AIDS. Szacuje się, że ⅔ chorych na gruźlicę jest jednocześnie nosicielami HIV.

W Dniu Walki z Gruźlicą, Światowa Organizacja Zdrowia wzywa do systematycznej realizacji planu zwalczania epidemii, przewidzianego na najbliższe 10 lat. WHO przytacza alarmujące dane. Każdego dnia u ponad 20.000 ludzi rozwija się aktywna gruźlica, a ponad 5.000 osób z powodu tej choroby umiera. Jedna osoba, która jest zainfekowana może zarazić od 10 do 15 osób w ciągu roku! Wyleczenie każdego chorego jest równoznaczne z wyeliminowaniem źródła zakażenia i przerwaniem łańcucha szerzenia się epidemii.


Na świecie zarejestrowano do tej pory 10,5 miliona nowych przypadków zachorowań. Jeżeli jednak odpowiednie środki zostaną zastosowane, akcja Światowej Organizacji Zdrowia Pt. „Stop-gruźlica”, powinna w ciągu tych 10 lat uratować miliony osób.
Jedynym kontynentem gdzie epidemia gruźlicy wciąż postępuje jest Afryka. Jeśli chodzi o inne regiony, ostatni raport Światowej Organizacji Zdrowia, przynosi optymistyczne informacje. Imponujący postęp w zwalczaniu choroby odnotowuje się na terenie Ameryki Północnej i Południowej, a także w krajach Dalekiego Wschodu, gdzie w ostatnich latach ogółem 80% chorych zostało poddanych skutecznemu leczeniu.

W tym, szczególnym dniu, zastanówmy się nad swoim zdrowiem i wybierzmy się profilaktycznie na badanie lekarskie.


 Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ehhh gruźlaca .. cieżka choroba...wspołczuje tym którzy ją mają :( super art

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.