Facebook Google+ Twitter

Światowy Dzień Walki z Rakiem – największym zabójcą ludzi

Wszystkie kraje świata obchodzą co roku 4 lutego - Światowy Dzień Walki z Rakiem. Dzień ten organizowany jest od 2005 r., pod egidą Międzynarodowej Unii do Walki z Rakiem - organizacji pozarządowej z siedzibą w Genewie.

 / Fot. Wikimedia CommonsPoważnym problemem zdrowotnym ludzkości dzisiejszego świata jest rosnący z ogromną prędkością wzrost zachorowań na raka. Aby zwiększyć czujność ludzi na siłę i skalę zagrożenia, specjaliści medycyny zainicjowali niedawno wprowadzenie światowych obchodów, co roku we wszystkich krajach, święta: Światowy Dzień Walki z Rakiem.

W sobotę, 2 lutego, w ponad 20 szpitalach w całej Polsce, zorganizowano bezpłatne badania dla wszystkich. Ta szlachetna akcja lekarzy, miała na celu zachęcenie ludzi do badań, wszak liczy się szybkość wykrycia początkowego stadium tej choroby, co daje gwarancje skutecznego wyleczenia – podaje rmf24.pl w przebadaj się za darmo.

Jest to tym bardziej istotne, że w Polsce "co 4 minuty, ktoś dowiaduje się, że ma raka, a co 7 minut, ktoś z jego powodu umiera". Niestety, zdecydowana większość chorych zgłasza się do lekarza zbyt późno, "gdy nowotwór jest już w stadium zaawansowanym" - mówi dr hab. med. Krzysztof Krzemieniecki, ordynator Oddziału Klinicznego Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i wojewódzki konsultant ds. onkologii klinicznej.

Rak zabija dzisiaj więcej istnień ludzkich, niż jakakolwiek inna choroba. Każdego roku na całym świecie na nowotwory zapada blisko 11 milionów ludzi. A będzie pod tym względem coraz gorzej. Zdaniem specjalistów, za 20 lat liczba chorych wzrośnie aż 2 razy więcej! Wraz z rosnącą liczbą ludności, starzeniem się narodów i coraz większą ekspozycją ludzi na czynniki rakotwórcze – rosną główne przyczyny nieustannych zachorowań na nowotwory złośliwe.

Lekarze onkolodzy alarmują: współczesna medycyna jest doskonale przygotowana do walki z rakiem, jest też w stanie skutecznie pokonać wiele jego odmian. Warunek musi być jeden: wczesne wykrycie. Dlatego szpitale, zwłaszcza uniwersyteckie, stawiają na profilaktykę i wczesną diagnostykę chorób nowotworowych.

Cyklicznie zapraszają na profilaktyczne badania, uczą pacjentów samobadania skóry i samobadania piersi, mierzenia ciśnienia, poziom cukru we krwi i poziomu tkanki tłuszczowej. Przygotowują i rozprowadzają materiały edukacyjne: ulotki, broszury, komiksy i książki. W dniach otwartych przychodni onkologicznych, lekarze i specjaliści czekają na wszystkich, którzy chcą się zbadać i dowiedzieć, jak zdrowo żyć. Wszystkie te działania mają służyć podniesieniu świadomości społeczeństwa i wiedzy o nowotworach oraz potrzebach zapobiegania i walki z tą chorobą.

Według ekspertów - rak staje się głównym zabójcą ludzi w XXI wieku; większym niż jakakolwiek inna choroba. Dlatego tak ważną rolę odgrywa we wszystkich krajach, ludzka świadomość oraz prewencja i profilaktyka nowotworowa.

Prewencja i profilaktyka nieustannych zachorowań to nie tylko jednorazowe odwiedziny raz do roku gabinetów specjalistów onkologów, lecz przede wszystkim zdobycie wiedzy o profilaktyce różnych odmian raka. Kobiety powinny poznać zagadnienia związane z nowotworem szyjki macicy i piersi oraz cytologią. Mężczyźni – tematykę nowotworów gruczołu krokowego, jądra, jelita grubego i płuc.

Wszyscy zaś, w wieku powyżej 30 roku życia, powinni interesować się profilaktyką raka jelita grubego, poznać szkodliwe skutki palenia tytoniu i sposoby rzucenia palenia papierosów. Bardzo ważna jest też znajomość tematyki racjonalnego odżywiania się tak, aby nie zachorować oraz wiedza o tym, jaką stosować dietę, gdy już jesteśmy chorzy.

O skali zagrożenia, jakie niesie nowotwór, świadczą liczby: 320 tysięcy Polaków ma obecnie raka. Ale tylko co piąty pacjent zgłasza się do lekarza we wczesnym stadium choroby. Najbardziej dotyka swoimi skutkami ta choroba kobiet. One też najczęściej umierają. Według specjalistów, gdyby kobiety pamiętały o potrzebie prostych badaniach, łatwiej byłoby im walczyć z ewentualnym nowotworem. Podstawa to cytologia i mammografia – podkreślają lekarze, o czym donosi dziennik.pl w jak walczyć z rakiem.

Zaledwie co czwarta Polka zgłasza się na badania cytologiczne, a tylko 45 procent kobiet, objętych programem profilaktycznym, wykonuje regularnie mammografię. Kobiety, choć mają imienne zaproszenia, nie przychodzą na badania. - Organizowany w Polsce, w ośrodkach onkologicznych, Dzień Drzwi Otwartych ma służyć pomocą w przełamaniu strachu przed rakiem - akcentuje dr Grzegorz Luboiński z Centrum Onkologii w Warszawie. Podobnie jest w innych ośrodkach w kraju.

Doktor Grzegorz Luboiński wyjaśnia, że w czasie dni otwartych w onkologii promowane są zachowania prozdrowotne dla wszystkich. Najważniejsze z nich to "rzucenie palenia, wykonywanie badań profilaktycznych, zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna".

Przytoczmy jeszcze raz liczby: 320 tysięcy Polaków żyje dziś z rozpoznaną chorobą nowotworową, a co roku ponad 90 tysięcy umiera z powodu tej choroby. Jednocześnie kolejnych 160 tysięcy nowych pacjentów, dowiaduje się, że ma raka. Niestety, niska świadomość społeczna o chorobie i skali zagrożenia, powoduje, że zaledwie piąta część pacjentów zgłasza się do lekarza "we wczesnym stadium choroby", kiedy szanse na jej wyleczenie są największe; sięgają nawet 95 procent.

Warto więc pamiętać: Kobiety w Polsce umierają, bo nie chcą pilnować i wykonywać podstawowych badań; Karmienie piersią chroni przed rakiem; Korzystajmy z drzwi otwartych w szpitalach onkologicznych; Lekarze zalecają sprzątanie mieszkań, bo przez kurz można zachorować na raka; Polscy naukowcy wynaleźli skuteczne leczenie raka? To rewolucyjna polska kapsułka, która pomaga wykryć nowotwór.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.