Facebook Google+ Twitter

Światowy dzień zaciemnienia, czyli święto dwóch nieszczęść

"Godzina dla Ziemi" - takim hasłem opatrzyła wieczorną akcję przygaszania świateł pewna światowa firma ekologiczna. A poza tym trzeba było się orientować, która jest godzina. Ci, co dziś spali, szczególnie w Gdańsku, sporo stracili.

Sonda

Moje zdanie o prądzie elektrycznym najlepiej wyraża stwierdzenie:

Bar na statku w ciemności / Fot. szwagier DamianZaczęło się niepozornie. Ukraina sprzedała Japonii prawa do emisji CO2 za 300 mln dolarów. Dodajmy - chodzi o dwutlenek węgla, jeden z "najpopularniejszych" na świecie "gazów cieplarnianych". Odezwały się od razu biadolenia - dlaczego to nie Polska? Słuszne biadolenia, bo prawa do emisji tanieją, a w Polsce rządowi nie chce się przygotować przepisów w tej sprawie, więc zarabia kto inny. Ale to tylko biznesowa część tematu. Zagadnienie jest szersze i ma swój głęboki wymiar cywilizacyjny. Bowiem stan, w którym obecnie żyjemy to po prostu ŚOK.

ŚOK, czyli światowe ocieplenie klimatu

Emisja dwutlenku węgla jest jedną z głównych przyczyn zjawiska zwanego w dużym uproszczeniu ociepleniem klimatu. W uproszczeniu, albowiem dwie dużo bardziej istotne substancje lotne powodujące wzrost temperatury to: para wodna i metan, szczególnie pochodzący z, hm, procesów trawiennych ludzi i zwierząt, szczególnie krów. Nie zmiania to faktu, że mówi się - i jest to "politycznie poprawne" - głównie o CO2.

Ciemność absolutna / Fot. własnaPrzywołane powyżej uproszczenie jest tym większe, że kierunek światowych zmian temperatur nie jest przesądzony. "Efekt cieplarniany, »wzrost temperatury», stopnienie lodowców na Arktyce, »większa ilość słodkiej wody w Atlantyku», osłabienie Golfsztormu (prąd morski ocieplający Europę i Amerykę Pn), »oziębienie się klimatu na obu kontynentach (epoka lodowcowa)" - wnioskuje tomaszeczekk na jednym z forów internetowych.

Zaciemnienie na basenie / Fot. szwagier DamianZresztą podobne w treści i tonie są wypowiedzi polskich naukowców, m.in. z Instytutu Oceanologii PAN. Więcej na ten temat w -opublikowanym w trakcie poznańskiego światowego Eko-Szczytu w grudniu 2008 - artykule pod charakterystycznym tytułem: "Nadciąga wielkie ochłodzienie". Czyli dla Polski skutkiem ocieplenia jest oziębienie.

Właściwsza dla charakterystyki zmian w przyrodzie jest refleksja, którą sformułował kassander: "Ludzie, którzy żyją wystarczająco długo, mogą stwierdzić, że zmiany klimatyczne są faktem. Gwałtowne i długo trwające wichury, wymiana pór roku, rozkład opadów, opadanie wód gruntowych, zachowania zwierząt, przystosowania roślin - wszystko jest zauważalne" - twierdzi (patrz: źródło).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

:))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Koniec ery. Może stwierdzenie zbyt daleko idące, ale klimat się zmienia. Czy to zasługa człowieka? Nie wiem. Brakuje mi konkretnego opracowania opartego dowodami, że to właśnie działalność człowieka to powoduje. Wiem z historii i geografii, że klimat raczej nie zawsze wyglądał jednakowo, a cyklicznie występowały zmiany. Według mnie w tym momencie zbliża on się do kolejnej epoki lodowcowej, która może za 100 albo 1000 lat nawiedzi naszą planetę. Mimo wszystko akcja "Godzina dla Ziemi" jest słuszna, bo nawet jeśli nie promuje ekologicznego zachowania, to integruje i pokazuje jak oszczędzać. PLUS.

Komentarz został ukrytyrozwiń

mój plus za ujęcie panoramiczne

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.03.2009 09:47

:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.