Facebook Google+ Twitter

Światowy Dzień Zdrowia w Sieradzu

Gdzie do reszty stracić zdrowie? - Fundusz Zdrowia ci podpowie. Gdy pacjent kurację przetrzyma, bezsilna jest medycyna.

 / Fot. Zbigniew NastarowiczW ciągu minionego stulecia długość życia wydłużyła się, co oznacza, iż wkrótce będzie więcej osób starszych niż dzieci. Światowy Dzień Zdrowia 2012 koncentruje się na tym, jak prowadzić zdrowy tryb życia, aby starsze kobiety i mężczyźni nie tylko żyli dłużej, lecz byli również aktywnie zaangażowani na wszystkich poziomach społeczeństwa. Świadomość starzenia się w XXI wieku jest zupełnie inna niż w ostatnim stuleciu. WHO zamierza tworzyć politykę przewidywania i reagowania na starzenie się społeczeństwa. Światowy Dzień Zdrowia jest obchodzony 7 kwietnia z okazji powstania WHO w roku 1948. Każdego roku organizacja wybiera kluczową kwestię globalną zdrowia i organizuje międzynarodowe, regionalne i lokalne wydarzenia, które trwają przez cały rok.

Tematem Światowego Dnia Zdrowia w 2012 roku jest starzenie się i zdrowie pod hasłem „Dobre zdrowie ożywia lata”. Celem jest odpowiedź na pytanie, jak dobre zdrowie może pomóc starszym mężczyznom i kobietom prowadzić pełne i produktywne życie.

Liczba osób, dziś w wieku 60 lat i ponad, podwoiła się od roku 1980. Liczba osób w wieku 80 lat wzrośnie prawie czterokrotnie do 395 mln do roku 2050. W ciągu najbliższych 5 lat, liczba osób dorosłych w wieku 65 lat będzie większa niż liczba dzieci poniżej 5. roku życia. W roku 2050, liczba osób starszych będzie większa niż liczba dzieci poniżej 14. roku życia. Większość starszych ludzi żyje w krajach o niskich lub średnich dochodach. W roku 2050 liczba ta wzrośnie do 80 proc.

Zdrowe starzenie się jest związane ze zdrowiem we wcześniejszych etapach życia. Niedożywienie w łonie matki na przykład może zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób w dorosłym życiu, takich jak choroby układu krążenia i cukrzycy. Infekcje dróg oddechowych w dzieciństwie mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia przewlekłego zapalenia oskrzeli w dorosłym życiu. U młodzieży otyłej lub z nadwagą istnieje ryzyko rozwoju chorób przewlekłych, cukrzycy, choroby krążenia, raka, okładu oddechowego i układu mięśniowo–szkieletowego w dorosłym życiu.

Nasza kondycja na starość zależy od wielu czynników. Funkcjonalność systemu biologicznego u danej osoby zwiększa się w pierwszych latach życia, osiąga swój szczyt we wczesnym okresie dorosłości i naturalnie spada w kolejnych latach. Tempo spadku określa, przynajmniej po części, nasze zachowanie i eksploatacja organizmu podczas całego cyklu życia. Należą do nich m.in., co jemy, jak jesteśmy aktywni fizycznie oraz nasza eksploatacja ryzykowna dla zdrowia czyli palenie papierosów, spożywanie alkoholu lub narażanie na substancje toksyczne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.