Facebook Google+ Twitter

Światowy Dzień Zwierząt. Jak kochamy naszych braci mniejszych?

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2014-10-04 20:10

4 października przypada Światowy Dzień Zwierząt. Obchody mają na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomić im, że zwierzę to istota żywa, a nie rzecz i ma swoje prawa.

 / Fot. I, Perhols [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.5)], via Wikimedia CommonsŚwiatowy Dzień Zwierząt obchodzony jest 4 października w dzień wspominania w Kościele powszechnym św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Dzień ten został ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji. Po raz pierwszy został zorganizowany w Polsce w 1993 roku.

Podczas obchodów organizatorzy zwracają uwagę społeczeństwu na los bezdomnych zwierząt, znęcanie się nad zwierzętami, warunki bytowe w schroniskach, sterylizację bezdomnych zwierząt oraz nielegalne hodowle psów szkolonych do walk.

Zerwijmy łańcuchy. Akcja protestacyjna w Warszawie


Coraz częściej slyszy się o brutalnym traktowaniu zwierząt przez ich opiekunów. Psy, koty, konie są głodzone i bite. Wg raportu MSW w 2013 r. wszczętych zostało 2351 postępowań przygotowawczych dotyczących przestępstw przeciwko zwierzętom. Zarzuty, dotyczące znęcania się nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem, usłyszało 821 osób. / Fot. wiki
Nie o wszystkich jednak się dowiadujemy, bowiem wiele osób widząc, że zwierzęta są żle traktowane nigdzie tego faktu nie zgłasza.

Dużym problemem, jak podaje TVPinfo powołując się na organizacje zajmujące się zwierzętami, jest również sposób w jaki do tego typu spraw podchodzą sądy. Za znęcanie się nad zwierzęciem ustawa o ochronie zwierząt przewiduje karę do dwóch lat więzienia. W przypadku, gdy sprawca działa ze szczególnym okrucieństwem grozić mu może nawet do 3 lat pozbawienia wolności. Mimo to wyroki, które zapadają są zazwyczaj w zawieszeniu, a kary finansowe sięgają od 1 tys. do 2 tys. zł.

Spalił kota. Kara nie będzie wysoka?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.