Facebook Google+ Twitter

Światowy lipiec w Małopolsce

Dziesięć zespołów folklorystycznych z różnych części świata: Meksyk, Kolumbia, Tajwan, Gruzja, Bułgaria, Turcja, Ukraina, Polska, Czechy a nawet Ghana odwiedzi w pierwszym tygodniu lipca 2014 roku Małopolskę.

Blisko 350 artystów zatańczy, zaśpiewa i zagra podczas pierwszej edycji Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem. Główna scena festiwalowa zostanie ustawiona na Rynku w podkrakowskich Myślenicach. Tam też odbędą się wszystkie plenerowe koncerty. Pierwszy z nich już 3 lipca o godzinie 20.00, pn. „Muzyka Świata – The music of the World”.
Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem 2014 odbędą się z inicjatywy Marszałka Województwa Małopolskiego Pana Marka Sowy. Organizacji imprezy podjęli się Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca „Ziemi Myślenicka” oraz Miasto i Gmina Myślenice. Festiwal jest pierwszą tego typu kompleksową ofertą artystyczną z zakresu folkloru w tej części Województwa Małopolskiego. Jego koncepcja jest sumą doświadczeń, jakie Piotr Szewczyk, Dyrektor Zespołu i jego grupa
z Myślenic zebrali uczestnicząc w międzynarodowych festiwalach folklorystycznych na całym świecie.
- Mogę Państwa zapewnić, że przez te kilka dni w programie festiwalu każdy znajdzie coś dla siebie. Zaplanowaliśmy ciekawe koncerty, widowiska, spotkania z artystami, barwny korowód ulicami Myślenic, kiermasz sztuki ludowej. Naprawdę będzie się działo, a to wszystko w wykonaniu najlepszych tancerzy, muzyków i twórców ludowych – mówi Piotr Szewczyk, pomysłodawca i dyrektor Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem.
Program pierwszej edycji Festiwalu został bardzo dokładnie przemyślany. Komitet organizacyjny spośród blisko 70 zgłoszeń wyselekcjonował te Zespoły, które dla polskiej widowni mogą stanowić najciekawszą propozycję. I tak usłyszymy i zobaczymy energiczne tańce i muzykę z Ameryki Południowej, akrobatyczne popisy Gruzinów, egzotyczne stroje z Tajwanu czy dynamiczne popisy tancerzy z Bułgarii. Wszystko to w bardzo ciekawej aranżacji.
- Małopolska zasługuje na kolejną markową imprezę, a taki właśnie będzie ten Festiwal. Od samego początku bacznie przyglądam się poczynaniom organizatorów. To wspaniała inicjatywa i mam nadzieję, że pierwsza edycja jest tylko zapowiedziom kolejnych – cieszy się Marek Sowa, Marszałek Województwa Małopolskiego.
W czwartek 3 lipca widowisko pn. Muzyka Świata. Dzień później w piątek o godz. 19.00 uroczysta ceremonia otwarcia Festiwalu. W sobotę 5 lipca korowód Zespołów ulicami Myślenic, prezentacje kapel i grup tanecznych, w niedzielę pokazy festiwalowe i ceremonia zamknięcia. Ponadto koncerty m.in. Hanki Wójciak i Pauliny Bisztygi. To wszystko i o wiele więcej już w lipcu.
Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem są afiliowane przez International Organization of Folk Art (IOV). Instytucja ta opiera się na statusie oficjalnej konsultacyjnej organizacji pozarządowej UNESCO i tworzy sieć ponad 3 000 naukowców, artystów i ekspertów w dziedzinie kultury i sztuki ludowej w 183 krajach.
Honorowy patronat nad Festiwalem sprawują: Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Radny Województwa Małopolskiego Mieczysław Kęsek oraz Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Maciej Ostrowski. Festiwal jest finansowany przez Województwo Małopolskie i Gminę Myślenice.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.