Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23741 miejsce

Światowy zjazd Sybiraków w Szymbarku

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2007-09-06 14:27

Jest ich coraz mniej - Sybiracy, którym udało się powrócić z katorgi wschodu. Od kilku lat mogą spotykać się, coraz odważniej też dzielą się swoimi wspomnieniami, chcą by wiedza o zesłańcach przetrwała w kolejnych pokoleniach.

Od czterech lat w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku 17 września organizowany jest Światowy Zjazd Sybiraków. To spotkanie, które podkreśla także rocznicę napaści sowietów na Polskę. Uczestnicy przyjeżdżają z całego kraju i zza granicy, to głównie Sybiracy, ale nie brakuje ich rodzin, przyjaciół oraz osób którym pamięć o Golgocie Wschodu jest wciąż bliska. Najwięcej wzruszeń w tym dniu wywołuje zwiedzanie oryginalnego drewnianego domu sprowadzonego z dalekiej Syberii, liczącego 240 lat.

Podczas tegorocznych uroczystości otwarta zostanie m.in. w dworze Salino Biblioteka Sybiraków, a w amfiteatrze odbędzie się spektakl teatralno-muzyczny "Moja dusza" z muzyką twórcy melodii do hymnu Sybiraków-Czesława Majewskiego i oparty na "Wspomnieniach kaszubskich Sybiraków" zebranych przez Eugeniusza Pryczkowskiego. Zjazd poprzedzi o godz. 10 spotkanie Pomnikiem Golgoty Wschodu na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku, a o godz. 13 główne uroczystości odbędą się na terenie Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku.
K. W.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ewa Wilczyńska
  • Ewa Wilczyńska
  • 25.09.2010 15:00

Chciałam dodać ,że 25 września jest uroczystym dniem dla Mojej Cioci- obchodzi dziś urodziny!!! Składam Jej i wszystkim Sybirakom wszystkiego najlepszego. Przede wszystkim dużo zdrowia!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ewa Wilczyńska
  • Ewa Wilczyńska
  • 25.09.2010 13:01

Zawsze się wzruszam gdy czytam wspomnienia Sybiraków w książce pt."Przez Sybir na ziemię gdańską". Książkę dostałam od Mojej Cioci Weroniki Prokopowicz z d. Barton, która jest autorką wspomnień pt. "Moc patriotyzmu".Książka zawiera fragmenty historii wywiezionych na nieludzką ziemię-Sybir. Z gazety; "Dziennik Bałtycki" z 04 lutego 2005,przechowuję wspomnienia Cioci i Jej przyjaciółek p.Marii Biesiekierskiej i p. Haliny Moroz. -----. Na Waszej stronie jest zdjęcie Mojej Kochanej Cioci . --- Szkoda , że osobiście nie przedstawiacie wywiadów z takimi osobami .!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.