Facebook Google+ Twitter

Świątynia Opatrzności Bożej. Wielki krzyż stanął na kopule kościoła

Metropolita Warszawski, kardynał Kardynał Nycz, poświęcił kilkutonowy krzyż. Centrum Opatrzności rozmawia z Ministerstwem Kultury o dofinansowaniu budowy Muzeum Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego

 / Fot. Wistula GNU Licencji Wolnej Dokumentacji, w wersji 1.2 lub nowszej http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:2wilanowchurchDSC_1914.JPG&filet"Podczas gdy w Polsce i Europie dyskutuje się o obecności krzyża w miejscach publicznych, my mówimy: jesteśmy i zawsze będziemy za tym, żeby krzyż był obecny w miejscach publicznych." - powiedział kardynał Nycz portalowi gazeta.pl. Kardynał twierdzi, że mimo robót budowlanych od 2013 zaczną się w niej odbywać msze św. Ks. Krzysztof Mindelewicz, proboszcz świątyni, uważa że w tym samym roku otwarta może być część muzealna.

Konstrukcja

Krzyż wykonany jest ze stali nierdzewnej, ma 525 cm wysokości, ramiona o szerokości 30 centymetrów. Posiada szczeliny sprawiające, że w widowiskowy sposób przenika go światło. Kopuła jest wysoka na 22 metry, u podstawy ma w obwodzie 27 metrów, a na szczycie 17. Okna są dziesięciometrowej wysokości. Zostanie obłożona panelami ze stali nierdzewnej, konstrukcję stanowią 32-metrowe żelbetowe, wygięte żebra.

Koszty budowy i kłopoty finansowe kurii

Budowa samej kopuły pochłonęła prawie 11 mln zł. Zużyto na nią 150 ton stali zbrojeniowej, 280 ton stali profilowej oraz prawie 2,3 tys. ton betonu. Budowa całej świątyni kosztowała dotąd ok. 115 mln zł. Centrum Opatrzności Bożej, powołane przez kurię do kierowania budową, planuję zrezygnować z wyłonienia w konkursie głównego wykonawcy (dotychczas to Warbud), żeby podzielić zadania budowlane, dla oszczędności. Kurii zależy, żeby jak najszybciej otworzyć część muzealną i pozwolić pracowni Kłaput Project zorganizować wystawą, co ma na celu przyciągnięcie wiernych.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (25):

Sortuj komentarze:

ech
 • ech
 • 14.08.2011 01:21

Taa. Za to np. Cesarstwo Zachodniorzymskie i I Rzeczpospolita Polska były ostoją chrześcijaństwa i wręcz kipiały od fanatyków religijnych - i proszę, jak szczęśliwie trwały wiecznie?

Oh wait...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak przy okazji - smutna historia chrześcijańskiej świątyni, którą sami chrześcijanie potraktowali jako element walki politycznej:
http://www.biblioteka.warszawa1939.pl/tygodniki.php?rok=1920&numer=18

Komentarz został ukrytyrozwiń

co za brednie...

Komentarz został ukrytyrozwiń
cizin
 • cizin
 • 23.02.2011 03:06

WSZYSTKIE NARODY, WIELKIE CYWILIZACJE I KULTURY KTÓRE TRACIŁY SWOJĄ WIARĘ KRÓTKO POTEM GINĘŁY: MAJOWIE, INKOWIE, BABILOŃCZYCY.

JEST TO KORONNY DOWÓD NA TO ŻE POWINNIŚMY SIĘ CIESZYĆ Z TEGO ŻE TAK HISTORYCZNIE NAZNACZONY I SYMBOLICZNY DLA NASZEGO NARODU ARCHITEKTONICZNY CUD POWSTAJE ZA NASZEGO POKOLENIA. PONAD 200 LAT NARÓD CZEKAŁ NA TO I WRESZCIE JEST.

LUDZIE KTÓRZY TE FAKTY IGNORUJĄ NIE MAJĄ NA MYŚLI DOBRA POLSKI.

Komentarz został ukrytyrozwiń
antek patelmitrz
 • antek patelmitrz
 • 21.02.2011 20:55

co za ciemnogród!,nie ma kasy na autostrady,powodzian,szkoły,ale dla darmozjadów w czarnych kieckach zawsze się znajdą.Co na to Unia.Kościoły zamienić na szpitale,a krzyżami palić w piecu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I coś z 2004 roku:

Poseł PiS Wojciech Jasiński zgłosił poprawkę do przyszłorocznego budżetu państwa przyznającą 5 mln zł dotacji na budowę Świątyni Opatrzności Bożej. Wszystko wskazuje na to, że komisja finansów nie będzie sprzeciwiać się tej propozycji. W tej chwili przy budowie ŚOB na Polach Wilanowskich nie są prowadzone żadne prace. Powód to brak 18 mln zł. Dotychczas w świątynię zainwestowano 27 mln zł. Bodowę rozpoczęto w październiku 2002 roku. W stanie surowym świątynia miała powstać w ciągu dwóch lat (Metropol 208/936, 08.11.2004).

Można by zapytać - ale co nas, neopogan to obchodzi? Na budżet państwa składają się m.in. podatki wszystkich obywateli Polski - ateistów, wyznawców innych niż rzymskokatolicki odłamów chrześcijaństwa, islamu, judaizmu czy w końcu neopogan i rodzimowierców... Oni wszyscy wg pomysłu PiS mieliby łożyć na dalszą budowę Świątyni Opatrzności Bożej... Wstępnie licząc i rozkładając opiniowaną sumę (5.000.000) na wszystkich obywateli kraju, wychodzi mniej niż 13 groszy, zaś na ukończenie całości jakieś 50 groszy na przysłowiową głowę. W rozliczeniu na jedną osobę suma ta wydaje się niewielka - tylko niby czemu tzw. innowyznaniowiec czy też ateista miałby pokrywać budowę świątyni, potrzebnej mu jak przysłowiowe piąte koło u wozu (no może miałoby to jeszcze jakiś sens, gdyby chociaż powrócono do pierwotnego projektu zakładającego, iż owa świątynia będzie ogólnowyznaniowa, a nie tylko rzymskokatolicka), szczególnie w kraju gdzie są znacznie pilniejsze cele czekające na dofinansowanie?

Natomiast według statystyk Kościoła Katolickiego grubo ponad 90% społeczeństwa polskiego to katolicy - czemu więc sam Kościół Katolicki nie postara się o pozyskanie owych środków? Dziś już nikt spośród inicjatorów budowy świątyni nie wspomina o deklaracjach, iż Kościół sam sfinansuje budowę, jeśli tylko dostanie odpowiednią parcelę. Zapewne wierni co niedziela dają na tacę więcej niż 50 groszy... cóż kiedy KK ma pilniejsze cele, a po za tym zawsze po brakujące środki sięgnąć można do budżetu państwa.

Za http://www.rkp.w.activ.pl/index.php?option=com_mamboboard&Itemid=2&func=view&id=1863&catid=5

Komentarz został ukrytyrozwiń

40 mln zł dla świątyni zamiast dla ZUS

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,3875054.html

Taaaaa, to już wiecie gdzie idą wasze przyszłe emerytury...

Komentarz został ukrytyrozwiń

A niby co innego ma mówić biskup? Ale wiemy do czego to prowadzi. Niedawno byliśmy tego świadkami. I póki sprawa nie zostanie uregulowana administracyjnie (jak np.: w bogobojnym USA) co rusz będzie dochodzić do scen obniżających rangą krzyża, kościoła i wiary.
Ale na durnotę i zaparcie rady nie ma.
Publiczne finansowanie Świątyni, której projekt został społeczeństwu jednogłośnie narzucony przez innego klechę (Glempa) mimo innego werdyktu jury powinno być rozliczone przez NIK i prokuraturę (do każdej złotówki i do każdego poselskiego głosu).
Uważąm też, że należy z piwnicy zabrać ciało Poety (o. Twardowskiego) i pochować go zgodnie z jego ostatnią wolą. Jego własną wolą - a nie werdyktem Glempa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
My Wiemy
 • My Wiemy
 • 19.02.2011 23:20

A ja sie ciesze, że som tacy ludzie jak pan Jerzy co sie nie bojom mówić prawde. Bo my od początku wiedzieliśmy jaka jest prawda. I nie będzie nam żaden eskpert pluł nam w tważ ! I każdy co muwi że to nie ruscy i nie Tusk to zdrajca ! Jusz pani Fotyga i Pan Macierewicz powiedzieli w Ameryce jak to było i oni też jusz wiedzą ! jak wygramy wybory to powiemy jak jest naprawde ! Dziekuje panie Jerzy za głos !

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
 • levy
 • 19.02.2011 23:14

@Jerzy Konopka, zlituj się człowieku, tutaj wyśmiewamy megalomanie kościoła nie raport MAK i Wielmożnie nam panującego(niech go Bóg ma w swojej opiece jak najdłużej) Premiera Tuska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.